Sobota21. december 2024, meniny má Bohdan, Noel, zajtra Adela

Koalícia si posilnila vplyv v mediálnych radách

Po nástupe nových ľudí do mediálnych rád hrozí podľa poslanca SDKÚ-DS Tomáša Galbavého strata verejnoprávnosti, dôveryhodnosti a nezávislosti STV a SRo.
Po nástupe nových ľudí do mediálnych rád hrozí podľa poslanca SDKÚ-DS Tomáša Galbavého strata verejnoprávnosti, dôveryhodnosti a nezávislosti STV a SRo.

BRATISLAVA - Vládna koalícia si posilnila svoj vplyv v Rade Slovenskej televízie a Rozhlasovej rade, ktoré kontrolujú chod a hospodárenie verejnoprávnych médií.

Na uvoľnené miesta v radách parlament podľa dnešných oficiálnych výsledkov zvolil na šesťročné funkčné obdobie viacerých ľudí blízkych súčasným vládnym stranám. Odchádzajúci členovia rád boli zväčša blízki bývalej vládnej koalícii.

Po nástupe nových ľudí do mediálnych rád hrozí podľa poslanca opozičnej SDKÚ-DS Tomáša Galbavého strata verejnoprávnosti, dôveryhodnosti a nezávislosti Slovenskej televízie (STV) a Slovenského rozhlasu (SRo). "Voľba členov rád do Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu vlastne potvrdzuje, že vláda Roberta Fica sa rozhodla ovládnuť verejnoprávne médiá," reagoval pred novinármi Galbavý na výsledky hlasovania.

Poslanec najsilnejšej vládnej strany Smer-SD Dušan Jarjabek takéto tvrdenia odmietol. "Parlament zvolil týchto členov v tajnom hlasovaní. (...) Nikto im nemôže povedať, že boli zvolení na základe nejakého politického kľúča," vyhlásil Jarjabek.

V 15-člennej Rozhlasovej rade zasadne bývalý šéf hudobnej realizácie v SRo Vladimír Valovič, ktorého navrhli poslanci vládnej ĽS-HZDS. O post v rozhlase prišiel po spore s riaditeľkou rozhlasu Miloslavou Zemkovou. Tú otvorene kritizuje vládny Smer-SD, no na jej odvolanie radou je potrebných desať hlasov.

Novou členkou rady bude od marca aj psychologička Eva Jaššová, ktorá vo voľbách do krajskej samosprávy kandidovala za SNS, a Ondrej Patarák zo Slovnaftu, ktorý pôsobil v expertnej skupine pri ministerstve kultúry pre optimalizáciu infraštruktúry verejnoprávnych médií.

V Rozhlasovej rade zostane Michal Dzurjanin, navrhnutý Konfederáciou politických väzňov Slovenska, v minulosti poslaneckým klubom opozičného KDH. Rovnako si post v rade udržal bývalý režisér rozhlasu Peter Jezný, ktorý je tiež členom grantovej komisie ministerstva kultúry pre divadlo.

V 15-člennej televíznej rade, ktorú na jar čaká voľba nového riaditeľa STV po odvolanom Radimovi Hrehovi, sa vymení celá pätica členov. Bude v nej rozhodovať aj bývalý moderátor mítingov HZDS Richard Herrgott a Lukáš Machala, ktorý pôsobí aj ako poslanec bratislavskej časti Dúbravka za SNS.

Parlament do Rady STV zvolil aj šéfa archívu a bývalého viceguvernéra Národnej banky Slovenska z čias vlády Vladimíra Mečiara Mariana Tkáča a bývalú členku Rozhlasovej rady Annu Miklovičovú. Tú nominoval Odborový zväz profesionálnych hudobníkov Slovenska. Posledným novým členom rady je Marián Gábor. Navrhla ho košická spoločnosť Savid, ktorá v minulosti dostala niekoľko zákaziek od STV.

Predstavitelia koalície sa už v decembri netajili, že si tretinu voľných miest v každej z 15-členných rád, ktoré sa obmieňajú každé dva roky, rozdelia v pomere k výsledkom parlamentných volieb. "Je pochopiteľné, že tam chceme ľudí, ktorí budú reprezentovať naše názory," uviedol premiér Robert Fico na poslednom stretnutí predsedov vládnych strán v minulom roku.

Podľa zákonov o STV a SRo však člen rady nielenže nesmie vykonávať funkciu v politickej strane alebo politickom hnutí, ale ani vystupovať v ich mene alebo pôsobiť v ich prospech.

Smer-SD v uplynulých rokoch upustil od priamych nominácií svojich ľudí do rád. Kým ešte v roku 2002 sa na návrh vtedajšieho opozičného poslaneckého klubu Smeru dostal do Rady STV súčasný minister kultúry Marek Maďarič, v roku 2006 poslanci vládneho Smeru-SD vo voľbe zahlasovali za kandidátov občianskych združení.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu