BRATISLAVA - Vďaka internetu môžeme vidieť svojich blízkych, aj keď sú ďaleko. Rýchlo sa dostaneme k informáciám, ktoré sme kedysi museli krvopotne hľadať v knižnici. Mnohé povinnosti vybavíme online. Všetko však so sebou prináša aj isté nebezpečenstvo. Polícia upozornila na to, že hoaxy a vulgárne príspevky často šíria tí, od ktorých by ste to čakali najmenej.
Do online sveta sa za uplynulé roky dostali aj seniori. Profily babičiek či deduškov neraz zdobí milá fotografia s vnúčatkami. Podľa polície však existujú konkrétne príklady, keď takéto na pohľad milo pôsobiace osoby používajú v hádkach pod svojimi statusmi či príspevkami, ktoré zdieľajú, vulgarizmy najtvrdšieho kalibru. Upozornili na to pri príležitosti Svetového dňa bezpečného internetu.
"Z analýzy viacerých príspevkov vyplýva, že práve staršia generácia vo veľkom počte zdieľa hoaxy rôzneho druhu. Existujú konkrétne príklady, keď staré mamy používajú v hádkach pod takýmito svojimi statusmi tvrdé vulgarizmy, pri čom vedľa nich majú profilovú fotografiu so svojimi vnúčatami," popísali ochrancovia zákona na sociálnej sieti.
Dezinformácie a závislosť
Za zaujímavý fenomén polícia považuje virálnosť, teda masovú šíriteľnosť takýchto statusov. Dezinformácie sa, žiaľ, dokážu rozšíriť bleskovou rýchlosťou. Stačí pár minút či hodín a dostanú sa k desiatkam tisícom ľudí.
"Samostatná kapitola je čas, ktorý (nielen) seniori trávia na internete, hlavne na Facebooku. Nie je ničím výnimočným, že na nástenke profilu seniora je denne niekoľko desiatok statusov a zdieľaných príspevkov," dodali policajti.
Tí zároveň apelujú na mladšiu generáciu, aby chránili svojich starších blízkych. "Tak, ako sa nás snažili chrániť ako deti a vystríhali nás, mali by sme im to oplatiť rovnakou kartou, keď problémom 21. storočia začali čeliť oni sami," uzavreli v príspevku.
ŠOKUJÚCE ZISTENIE? NA INTERNETE FIČIA ČORAZ STARŠÍ, KTORÍ ŠÍRIA HOAXY A VULGÁRNE PRÍSPEVKY Pri príležitosti Svetového...
Uverejnil používateľ Polícia Slovenskej republiky Utorok 9. februára 2021