Piatok15. november 2024, meniny má Leopold, zajtra Agnesa

Parlament odložil hlasovanie o Lisabonskej zmluve na štvrtok

Bez opozičných hlasov by vláda premiéra Roberta Fica nezhromaždila v parlamente potrebnú ústavnú väčšinu.
Bez opozičných hlasov by vláda premiéra Roberta Fica nezhromaždila v parlamente potrebnú ústavnú väčšinu. (Zdroj: ČTK)

BRATISLAVA - Parlament bude hlasovať o Lisabonskej zmluve o reformách v Európskej únii najskôr vo štvrtok o 17:00. Vládna koalícia sa rozhodla posunúť termín hlasovania už druhýkrát pre odmietavý postoj opozície. Bez opozičných hlasov by vláda premiéra Roberta Fica nezhromaždila v parlamente potrebnú ústavnú väčšinu.

Poslanci mali pôvodne o zmluve rozhodnúť dnes dopoludnia. Po tom, čo sa opozícia nenechala presvedčiť na podporu dokumentu, sa hlasovanie najprv odložilo na dnešných 17:00. Keď zástupcovia troch opozičných strán na schôdzke vedenia parlamentu neustúpili, parlament nakoniec na návrh poslankyne Jany Laššákovej (Smer-SD) hlasovanie odložil znovu.

Návrh na odklad prešiel všeobecným súhlasom koaličných poslancov. Opoziční zákonodarcovia ešte predtým odišli z rokovacej sály. Požadujú totiž, aby vláda ešte pred rokovaním o zmluve v parlamente zmenila návrh nového tlačového zákona. Ten kritizovali médiá, najmä pre navrhované pokuty či povinnosť zverejňovať názory politikov.

Vládne strany popoludní apelovali na opozíciu, aby sa správala zodpovedne. "Sme presvedčení, že schvaľovanie tejto zmluvy nie je možné spájať s absolútne žiadnymi vnútropolitickými ani inými aktami," vyhlásil predseda poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž. Podobne sa vyjadrili aj predsedovia ĽS-HZDS a SNS Vladimír Mečiar a Ján Slota.

Fico a predseda parlamentu Pavol Paška po prerušení rokovania odišli vysvetľovať spor veľvyslancom krajín EÚ. "Postoj slovenskej opozície a jej nezáujem ratifikovať európsku reformnú zmluvu vyvoláva (...) zdesenie v Európskej únii," tvrdil Fico po rokovaní s veľvyslancami.

Zatiaľ nie je jasné, či by prípadné neschválenie zmluvy znamenalo úplný krach jej ratifikácie. Schváliť ju totiž musia všetky členské štáty EÚ. Podľa viacerých právnikov bude môcť Národná rada o zmluve hlasovať znovu. Napríklad prezident Ivan Gašparovič však tento záver spochybnil.

Zmluva, ktorú po tvrdých rokovaniach podpísali vládni lídri členských krajín v decembri v Lisabone, má umožniť pružnejšie fungovanie únie po jej rozšírení na 27 krajín. Nahradiť by mala ústavnú zmluvu EÚ, ktorú v roku 2005 odmietli v referende občania Francúzska a Holandska. Dodnes schválilo Lisabonskú zmluvu Maďarsko, Slovinsko a Malta.

Dôsledky zmluvy zo slovenských parlamentných strán otvorene kritizovalo iba Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Ďalšie dve opozičné strany SDKÚ-DS a SMK zmluvu podporujú, od koalície požadovali iba to, aby hlasovanie odložila až na ďalšiu schôdzu parlamentu.

Opozícia aj po dnešnom odklade hlasovania potvrdila, že na svojich požiadavkách trvá. "Naše slovo platí a je jasné. Myslíme to vážne," povedal predseda SMK Pál Csáky. "Sme presvedčení, že ide o akt, ktorý možno opakovať," dodal šéf SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda.

Na svojom postoji zotrváva aj Fico. "Treba ďalej rokovať, ale vydierať sa určite nedáme, to je naše jasné stanovisko," vyhlásil premiér.

Bojkotovanie hlasovania o zmluve pravdepodobne podporia aj niekoľkí poslanci z SMK okolo bývalého ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona, o ktorých sa špekulovalo, že by sa mohli pridať na stranu vládnej koalície. Simon to potvrdil ČTK.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu