BRATISLAVA - Organizácia Via Iuris vníma ako veľmi netransparentné, že sa informácie o probléme s kandidatúrou a bezpečnostnou previerkou uchádzača o post špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica verejnosť dozvedá z médií. Lipšic podľa nej mohol na protirečivé a diskriminačné nastavenie podmienok kandidatúry verejne a dostatočne včas poukázať. Umožnil by tak prijať riešenie. Informovala o tom výkonná riaditeľka Via Iuris Katarína Batková.
"Okolnosti získania previerky advokátom Danielom Lipšicom však za daných okolností vzbudzujú pochybnosti o záujme kandidáta konať za každých okolností transparentne," skonštatovala Batková. Ako poznamenala v stanovisku, od špeciálneho prokurátora sa vyžaduje nezávislosť od politických predstaviteľov, nestrannosť, obhajoba verejného záujmu pred vlastnými záujmami a nepochybne aj prísne dodržiavanie právnych predpisov a postupov predpísaných zákonmi. Poukazujú pritom na veľkú nedôveru verejnosti v demokratické inštitúcie, zvlášť v orgány spravodlivosti.
O post špeciálneho prokurátora sa po minuloročnej zmene legislatívy môže uchádzať aj neprokurátor. Zákon však neupravuje získanie bezpečnostnej previerky na stupeň prísne tajné, ktorá je podmienkou kandidatúry.
Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) v súvislosti s medializovanými informáciami odmietol, že by Lipšic dostal bezpečnostnú previerku nezvyčajne rýchlo. Ohradil sa tiež voči informácii, že by minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) či niekto iný volal do NBÚ s cieľom vykonanie previerky urýchliť. Okrem Lipšica sa o post šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) uchádzajú aj prokurátori ÚŠP Peter Kysel, Vasiľ Špirko a Ján Šanta.