BRATISLAVA- Minister životného prostredia Ján Budaj dá oddeleniu vnútorného auditu prešetriť proces schválenia dotácii pre občianske združenie, ktorého štatutárom je poradca premiéra Pavol Kalinský. Envirorezort považuje tento výber za legitímny.
Budaj odmieta podozrenia z údajného ovplyvňovania procesu schvaľovania poskytnutia dotácií. Občianske združenie Pre lepšiu spoločnosť sa prihlásilo a podalo svoje dve žiadosti ešte v roku 2019. "Keďže v danej výzve boli alokované dostatočné finančné prostriedky a občianske združenie splnilo všetky formálne podmienky a požiadavky, riadiaci orgán ministerstva musel žiadosť schváliť," uviedol Fejér. MŽP deklaruje, že na podmienky, proces schvaľovania a nastavenie kritérií výzvy nemali vplyv ani šéf envirorezortu ani premiér Igor Matovič.
Predložená žiadosť v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia musí spĺňať všetky podmienky definované vo výzve. Vyhodnocovanie splnenia podmienok sa realizuje v nadväzných fázach cez vopred stanovené objektívne kritériá tak, aby bol minimalizovaný subjektívny názor osôb, vysvetľuje Budaj.
Pokračuje, že žiadosti sa posudzujú v dvoch úrovniach, na administratívnej a odbornej. Podmienky výzvy na predkladanie žiadosti o nenávratné finančné prostriedky zverejnilo minulé vedenie MŽP v septembri 2017. Predložených bolo deväť žiadostí a z nich bolo kladne posúdených šesť. "Systém posudzovania vylučuje akékoľvek subjektívne ovplyvňovanie a uspeje každý, kto splní vopred zverejnené kritéria," poznamenal Budaj.
Občianske združenie Pre lepšiu budúcnosť malo dostať dve dotácie z eurofondov vo výške takmer 390.000 eur. Kalinský odmietol spájanie úspešnosti projektov s jeho súčasným pôsobením na poste poradcu premiéra. Zdôraznil, že projekty sa predkladali ešte za predchádzajúceho vedenia. Dodal tiež, že nie je štátny zamestnanec ani verejný funkcionár a jeho pozícia je apolitická.
Mimoparlamentná strana Hlas-SD žiada odstúpenie ministra Budaja pre dotácie. Požaduje aj zrušenie oboch dotačných zmlúv.