Pondelok23. december 2024, meniny má Nadežda, Naďa, zajtra Adam, Eva

Zdravotné poisťovne bilancujú: Prvá vlna pandémie sa zvládla, inak bol tento rok sklamaním

Ilustračné foto Zobraziť galériu (5)
Ilustračné foto (Zdroj: TASR/AP/Riccardo De Luca)

BRATISLAVA - Výsledkom roka 2020 je sklamanie. Dobre sa zvládla len prvá vlna pandémie nového koronavírusu a pozitívne bolo zavedenie telemedicíny. Povedal to v hodnotení tohto roka z pohľadu zdravotnej poisťovne (ZP) Dôvera jej generálny riaditeľ Martin Kultan.

Podľa jeho slov zvládnutie prvej vlny pandémie bolo niečím, na čo môže byť slovenská spoločnosť určite hrdá. "Národ ukázal, že sa vie zomknúť pre dobrú vec - ochranu najohrozenejších, prijať na určitý čas aj tvrdé obmedzenia. Áno, mali sme aj kopec šťastia, čo však neznižuje úspech prekonania prvej vlny," povedal.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Správnym krokom bolo podľa Kultana aj rýchle a bezproblémové zavedenie telemedicínskych služieb a rovnako aj ich zlegalizovanie počas prvej vlny pandémie. Podľa jeho slov sa ukázalo, že nových postupov v zdravotníctve sa netreba báť. Pandémia nového koronavírusu však podľa šéfa najväčšej súkromnej zdravotnej poisťovne ukázala biedny stav nášho zdravotníctva. „Naplno sa to ukázalo v čase, kedy sme pri porovnaní s okolitými krajinami museli mať tvrdšie opatrenia, lebo inak by nemocnice skolabovali,“ tvrdí.

Dôvera
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: SITA)

Prevzatie vedenia krajiny v čase najväčšej pandémie za posledných sto rokov je podľa Kultana veľmi zložité. "V tomto sektore už pôsobím dosť dlho, zažil som viaceré vedenia rezortu, pracoval som aj pre štát, no ešte nikdy som nezažil takú absenciu komunikácie a odbornej debaty, ako je tomu dnes," poznamenal. Generálny riaditeľ ZP Dôvera taktiež uviedol, že ho neprekvapuje, že si vedenie Ministerstva zdravotníctva SR zasadlo na súkromné zdravotné poisťovne. Tvrdí, že má na to svoje "politické" dôvody. Prekvapilo ho však, že ministerstvo ignoruje aj zástupcov pacientov, lekárov, nemocníc a mnohých ďalších.

Dodal, že výsledkom je chaos, žiadna koncepcia, narýchlo prijímané a pre slovenské zdravotníctvo a slovenských pacientov vyslovene škodlivé zákony. Rovnako je výsledkom aj podfinancované zdravotníctvo. "Namiesto transparentnej odbornej debaty a férovej pomoci všetkým zdravotníkom sa však štát bez diskusie rozhodol poskytnúť 200 miliónov eur štátnej zdravotnej poisťovni a takmer 800 miliónov len svojim vybraným nemocniciam," uzavrel Kultan s dôvetkom, že na podporu všetkých ostatných toho veľa nezostalo.

Výzvou pre Union bolo zabezpečenie starostlivosti cez pandémiu

Najväčšou výzvou v roku 2020 pre zdravotnú poisťovňu (ZP) Union bolo zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pre svojich poistencov v čase pandémie nového koronavírusu. V bilancii roka z pohľadu súkromnej zdravotnej poisťovne to povedala jej hovorkyňa Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Ako priblížila, proaktívne prijali viacero opatrení, ktorými sa snažili poskytovateľom pomôcť ľahšie zvládnuť danú situáciu. „Napríklad sme zaviedli rizikové príplatky pri výkonoch bronchoskopie a gastroskopie, systém automatického zakapitovania, bezlimitné prostredie pre jednodňovú chirurgiu a ako mimoriadne efektívne sa ukázalo naše opatrenie bezlimitného prostredia pre ADOS, pretože opatrovateľky významne odľahčili preťažený zdravotnícky systém,“ priblížila.

Zdravotné poisťovne bilancujú: Prvá
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: SITA/AP Photo/Oded Balilty)

Súkromná zdravotná poisťovňa zaznamenala výrazný výpadok príjmov zo strany ekonomicky aktívnych osôb, no napriek nižšej výkonnosti hradila faktúry lekárom a nemocniciam v doterajších alebo vyšších cenách, prípadne paušálmi. Podľa hovorkyne ich ešte čakajú úhrady odloženej zdravotnej starostlivosti.

Ďalšou veľkou výzvou nielen tohto, ale aj budúceho roka preto pre ZP Union sú financie. Podľa Dupaľovej Ksenzsighovej sa tento rok potvrdilo, že nový spôsob platby za poistencov štátu nie je dobrý a priniesol pri výpadku príjmov od ekonomicky aktívnych poistencov deficit v zdrojoch určených na úhradu zdravotnej starostlivosti. Tvrdí, že bez stabilného financovania a systémových zmien nie je možné dlhodobo fungovať.

Nedávno prijatý štátny rozpočet pre zdravotníctvo na budúci rok podľa ZP Union znova vážne ohrozuje zdravotnú starostlivosť pre pacientov. "Ako najväčší problém vnímame, že plánované príjmy z odvodov od ekonomicky aktívnych osôb nezohľadňujú vplyv pandémie, ani očakávaný výpadok súvisiaci so stagnáciou miezd a vývoja zamestnanosti. Zároveň s veľmi nízkymi platbami štátu za svojich poistencov to spôsobí, že v zdravotníctve budú chýbať ďalšie stovky miliónov eur," povedala Dupaľová Ksenzsighová.

Zdravotné poisťovne bilancujú: Prvá
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: SITA/Tomáš Benedikovič)

Ako dodala, súkromnú ZP mrzí, že súčasná vláda dlhodobo nekomunikuje v dôležitých a strategických veciach nielen so zdravotnými poisťovňami, ale ani so všetkými segmentmi poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, zdravotníckym personálom a ani so zástupcami pacientov. "Veríme, že zlepšením komunikácie so všetkými segmentmi trhu ako aj dlhodobým stabilným systémom financovania je možné zdravotníctvo posunúť k lepšej kvalite v prospech nás všetkých, ktorí sme, alebo v krátkej dobe môžeme byť aj pacientmi," uzavrela.

VšZP: Rok v znamení pandémie priniesol aj pozitíva

Slovenské zdravotníctvo v roku 2020 výrazne ovplyvnila pandémia ochorenia COVID-19. Mal však aj svoje pozitíva. Dlhodobá podpora zvyšovania kompetencií všeobecných lekárov zo strany Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) bola správnym krokom. V bilancii roka 2020 to povedal hovorca štátnej zdravotnej poisťovne Matej Neumann.

Poukázal na to, že v situácii, na ktorú nebol nikto pripravený, ukázali lekári svoju veľkú odhodlanosť a nasadenie. "Je to dôležitý signál aj smerom do budúcnosti, že budovanie silnej primárnej ambulantnej starostlivosti by malo patriť k prioritám," poznamenal. Rozvinula sa aj telemedicína a lekári si vyskúšali komunikáciu s pacientom na diaľku. Pacienti podľa Neumanna zistili, že nie každý problém je nevyhnutné riešiť osobnou, návštevou ambulancie.

Posilnil sa odbor verejného zdravotníctva, ktorý má podľa VšZP nezastupiteľnú úlohu pri ochrane verejného zdravia obyvateľstva a úspešnom zvládnutí akejkoľvek epidémie. Rozvíjala sa aj oblasť eZdravia. VšZP investovala do liečby rôznych druhov rakoviny stovky miliónov eur. Neumann zdôraznil, že suma sa každý rok navyšuje. "Napríklad tento rok sme pre poistencov s onkologickým ochorením zabezpečili prístup k najmodernejšej molekulárnej diagnostike, ktorá im zabezpečuje včasnú vysokoúčinnú terapiu na mieru podľa typu nádoru, a dostali tak neporovnateľne lepšiu kvalitu života v porovnaní s klasickou liečbou," povedal.

Od nástupu súčasného nového vedenia štátnej zdravotnej poisťovne sa podľa Neummanna podarilo zastaviť masívny odchod poistencov. "Napriek nezákonným prepoisťovacím praktikám súkromných zdravotných poisťovní nám od 1. januára pribudne takmer 15.000 nových poistencov, čo je najvyšší prírastok za posledné štyri roky," komentoval s tým, že v aktivitách na získanie nových poistencov budú aj naďalej pokračovať. Tvrdí, že VšZP sa dokáže postarať o každého aj v najťažších životných situáciách.

Zdravotné poisťovne bilancujú: Prvá
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: Jan Zemiar)

Riešenie akútnych problémov súvisiacich s pandémiou nového koronavírusu štátnu zdravotnú poisťovňu podľa jej hovorcu aj obralo o čas a spomalilo prípravu reformných systémových zmien. Poukázal na to, že štát pre budúci rok vyčlenil až o 300 miliónov eur vyššiu sumu za poistencov štátu. Pandémia žiaľ poznačila oblasť prevencie. Podľa Neumanna sa dostatočne nevyužili všetky možnosti na kontinuálne poskytovanie preventívnej starostlivosti, ktorú považujú za kľúčovú pri znižovaní počtu odvrátiteľných úmrtí.

Pandémia sa podľa neho podpísala aj pod pozastavenie a odklad plánovaných hospitalizácií pacientov, prípadne aj urgentných hospitalizácií, a vznikol aj problém s nedostatkom lôžok. Tvrdí, že zdravotníctvo by malo mať v aktuálne náročnom období jasnú víziu, dlhodobý plán, viac finančných prostriedkov, nielen na boj s pandémiou, ale aj na inovácie a významnejšie investície pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

"Dostatok finančných prostriedkov v sektore je potrebný pre nevyhnutné zlepšovanie kvality zdravotnej starostlivosti v prospech pacientov. Je absolútne kľúčové, aby sa v záujme pacienta posúval celý sektor dopredu. Potrebujeme väčšiu transparentnosť, aby ľudia naozaj vedeli, čo môžu za ich zdravotné odvody dostať," dodal Neumann. VšZP verí, že rok 2021 bude pozitívnejší a že sa v ňom podarí úspešne zvládnuť boj s pandémiou a prinesie čas sústrediť sa na systémové riešenia, ktoré pomôžu výraznému zlepšeniu nášho zdravotníctva.

Viac o téme: PandémiaZdravotná poisťovňaDôveraKoronavírusMartin Kultan
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu