BRAISLAVA - Lekári aspoň raz za týždeň počúvajú od pacientov zavádzajúce informácie, špekulácie či konšpiračné teórie. Prieskum Behaviorálneho experimentálneho ekonomického tímu rezortu zdravotníctva ukázal, že až 71 % lekárov sa aspoň raz za týždeň stretáva s dezinformáciami v ich lekárskej praxi. Takmer 40 percent lekárov sa s dezinformáciami stretáva každý deň. To sa potom podpisuje na dôvere voči lekárom a liečbe.
Tím v prieskume na vzorke 1974 odpovedí zistil, že 60 % lekárov považuje dezinformácie o zdraví za veľký problém. „Väčšina dezinformácií o zdraví, s ktorými sa v súčasnosti lekári a lekárky stretávajú v praxi, sa týka očkovania (72%) a koronavírusu (59%),“ vysvetlil Lukáš Sekelský, riaditeľ odboru implementácie strategických zámerov. Lekári v dotazníku potvrdili, že dezinformácie v zdravotníctve sú problém rozšírený, závažný a ovplyvňujúci správanie pacientov. „Tento prieskum potvrdzuje, že dezinformácie môžu mať za následok ohrozenie zdravia u občanov. Dezinformácie prispievajú k tomu, že pacienti nedôverujú lekárom a zdravotníctvu, oponujú lekárom počas konzultácií, odmietajú vakcináciu a v najhorších prípadoch odmietnu liečbu aj pri závažných ochoreniach,“ upozornil na riziká minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO).
V prieskume sa 35 % lekárov vyjadrilo, že dezinformácie majú za následok aj odmietanie liečby alebo lekárskych pokynov a 41 % z nich tvrdí, že dezinformácie vedú k odmietaniu očkovania. Odborníci mali tiež odpovedať na otázku, či by sa dali zaočkovať. Sedem z desiatich opýtaných lekárov sa vyjadrilo, že by sa dali zaočkovať proti COVID-19 (72%), nedalo by sa zaočkovať 15 % z nich a 13 % sa nevedelo vyjadriť. Viac ako polovica lekárov sa zároveň zhodla, že očkovanie by malo byť povinné. Viac ako tretina je skôr za povinné očkovanie rizikových skupín. Respondenti pritom zdôrazňovali dôležitosť budovania kolektívnej imunity. Prieskum sa uskutočnil počas septembra 2020.