Štvrtok19. december 2024, meniny má Judita, zajtra Dagmara

EÚ posiela Slovensko na súd: Dôvodom je nedodržiavanie predpisov o odborných kvalifikáciách

Ilustračné foto Zobraziť galériu (3)
Ilustračné foto

BRUSEL - Európska komisia (EK) v piatok, v rámci pravidelného mesačného balíka súdnych rozhodnutí o porušení európskej legislatívy, rozhodla o zažalovaní Slovenska na Súdnom dvore Európskej únie, pretože nedodržiava predpisy EÚ o uznávaní odborných kvalifikácií. Komisia má v tejto oblasti výhrady aj voči konaniu Cypru, Malty a Nemecka.

Komisia pripomenula, že ide o smernicu z roku 2005, ktorá bola pozmenená v roku 2013, ako aj o články 45 a 49 Zmluvy o fungovaní EÚ. Uvedené predpisy zjednodušujú uznávanie odborných kvalifikácií v krajinách EÚ, čo odborníkom uľahčuje poskytovanie služieb v celej Európe a zároveň zaručuje spoľahlivejšiu ochranu spotrebiteľov a občanov.

Slovensko aj napriek odôvodnenému stanovisku, ktoré EK zaslala vlani v novembri, nenapravilo niektoré problémy týkajúce sa nedodržiavania predpisov. Komisia eviduje nedodržiavanie predpisov, pokiaľ ide o usadenie (kompenzačné opatrenia za podstatné rozdiely v odbornej príprave), dočasné poskytovanie služieb (ťažkosti pri poskytovaní služieb v prípade odborníkov z členských štátov, ktoré neregulujú povolanie), koordináciu minimálnych požiadaviek na odbornú prípravu a rozsah činností, čo sa týka najmä architektov, veterinárov, lekárov, zdravotných sestier, zubných lekárov, pôrodných asistentiek a lekárnikov.

Smernica EÚ sa vo všeobecnosti vzťahuje na regulované povolania, ako sú inžinieri, účtovníci, zdravotné sestry, lekári, lekárnici či architekti. V smernici sa stanovujú predpisy o dočasnej mobilite, usadení sa v inej krajine EÚ, rôznych systémoch uznávania kvalifikácií, jazykových znalostí a profesijných akademických titulov.

EÚ posiela Slovensko na
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: SITA/AP/Frank Augstein)

Tieto predpisy dopĺňa európsky profesijný preukaz, čiže elektronické osvedčenie, ktoré je od januára 2016 dostupné pre päť povolaní (zdravotné sestry zodpovedné za všeobecnú starostlivosť, fyzioterapeuti, lekárnici, realitní makléri a horskí sprievodcovia). Členský štát, ktorý prijme odborníkov z iných krajín EÚ, zodpovedá za overenie ich kvalifikácie alebo spôsobilosti na výkon praxe, a pri odôvodnenej pochybnosti sa má obrátiť na členský štát, ktorý diplom vydal.

Ak ani po prípadnom rozsudku Súdneho dvora EÚ členský štát nenapraví vzniknutú situáciu, EK sa môže s predmetnou vecou opäť obrátiť na Súdny dvor a navrhne aj uloženie finančnej sankcie.

Eurokomisia vyčíta SR nedodržanie právnych predpisov EÚ v troch oblastiach

Európska komisia (EK) v rámci pravidelného mesačného balíka súdnych rozhodnutí o porušení európskej legislatívy zaslala v piatok Slovensku viacero odôvodnených stanovísk. Ak na ne slovenská strana včas nezareaguje, hrozí jej žaloba na Súdnom dvore Európskej únie. V oblasti spravodlivosti EK v piatok zaslala odôvodnené stanoviská Chorvátsku, Litve a Slovensku a formálnu výzvu Bulharsku v súvislosti s ich vnútroštátnymi predpismi, ktoré porušujú legislatívu EÚ týkajúcu sa práv zakotvených v balíku cestovných služieb.

Po vypuknutí koronakrízy došlo k rušeniu cestovných poriadkov a cestujúci majú podľa smernice právo na vrátenie peňazí za zrušené cestovanie. Počas pandémie však viacero členských štátov prijalo vnútroštátne pravidlá, ktoré organizátorom balíkov cestovných služieb umožňujú vydávať náhradné cestovné poukazy namiesto vrátenia peňazí za zrušené zájazdy alebo odložiť refundáciu na neskôr, ako je 14-denné obdobie stanovené smernicou. Tieto vnútroštátne pravidlá porušujú ustanovenia smernice a oslabujú práva spotrebiteľov.

V júli EK začala v tejto veci konanie voči desiatim členským štátom. Chorvátsko, Litva a Slovensko však neupravili svoje právne predpisy, a preto eurokomisia pokračuje v ďalšej fáze právneho konania. Ak uvedené krajiny do dvoch mesiacov nezareagujú na odôvodnené stanoviská, EK ich môže zažalovať na Súdnom dvore EÚ.

Ilustračné foto
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: SITA)

V oblasti životného prostredia a rybolovu EK vyzvala Slovensko, aby zosúladilo svoje vnútroštátne právne predpisy so smernicou o priemyselných emisiách, ktorá ustanovuje pravidlá o predchádzaní alebo znižovaní uhlíkových emisií do ovzdušia, vody a pôdy. Komisia upozornila, že SR nesprávne transponovala niektoré ustanovenia smernice, a preto do Bratislavy zaslala formálnu výzvu. Slovensko má dva mesiace na to, aby na odpovedalo na list EK, inak exekutíva EÚ prikročí k ďalšiemu kroku, a to je vydanie odôvodneného stanoviska.

V oblasti energetiky eurokomisia zaslala Rumunsku, Slovensku a Slovinsku formálnu výzvu - a odôvodnené stanovisko Švédsku - a žiada o úplné zavedenie revidovanej smernice EÚ v oblasti radiačnej ochrany do ich vnútroštátnych právnych predpisov. Všetky členské štáty boli povinné transponovať túto smernicu do februára 2018, podľa EK to však štyri uvedené krajiny neurobili úplne.

Smernica, ktorou sa modernizujú a konsolidujú právne predpisy EÚ o radiačnej ochrane, ustanovuje základné bezpečnostné normy na ochranu širokej verejnosti, pracovníkov a pacientov pred nebezpečenstvami vyplývajúcimi z vystavenia ionizujúcemu žiareniu. Zahŕňa aj ustanovenia o havarijnej pripravenosti a reakcii na havárie, ktoré sa posilnili po jadrovej havárii vo Fukušime. Dotknuté členské štáty majú dva mesiace na to, aby odpovedali na argumenty eurokomisie. V opačnom prípade môže EK rozhodnúť o zaslaní odôvodnených stanovísk Rumunsku, Slovensku Slovinsku a o žalobe na Švédsko na Súdnom dvore EÚ.

Viac o téme: Súd SlovenskoEurópska únia
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu