BRATISLAVA - Okresné úrady, ale i polícia od vyhlásenia mimoriadnej situácie každý deň riešia priestupky a preverujú podozrenia z priestupkov spáchaných v súvislosti s opatreniami vydanými Úradom verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.
Tých sa dopustili tí, ktorí počas mimoriadnej situácie neuposlúchli výzvy a pokyny inštitúcií, ktoré boli vydané v súvislosti s plnením zákona o civilnej ochrane. Za takýto priestupok môže byť počas mimoriadnej situácie uložená pokuta až do 1 659 eur, v blokovom konaní do 1000 eur.
Najviac priestupkov bolo v Trnavskom kraji
"Okresné úrady v rámci celého Slovenska prostredníctvom odborov krízového riadenia k 31. 8. 2020 evidovalo 506 priestupkov, z ktorých 478 už bolo vyriešených. Po preverení okolností tretinu postúpili regionálnemu úradu verejného zdravotníctva," uviedlo ministerstvo vnútra. Ukázalo sa, že išlo o konanie posudzované podľa zákona o ochrane, podpore a rozvoji vereného zdravia.
V 40 percentách prípadov bolo porušenie zákona riešené vydaným rozkazom (pokuta alebo pokarhanie) a 22 percent bolo odložených. "Ostatné skutky sú ešte v riešení. Najviac priestupkov bolo zaevidovaných v Trnavskom kraji (117)," informuje rezort. Policajti za obdobie od začiatku pandémie evidovali 9 855 udalostí, z ktorých sa u 3687 potvrdilo, že išlo o priestupok za porušenie nariadenej karantény, porušenie povinnosti nosiť rúško a porušenie zákazu otvorenia prevádzok.
Rúško je to najmenej
Najviac priestupkov bolo zistených v Košickom kraji (711) a najviac porušení povinností nosiť rúško sa objavilo v kraji Žilinskom (425). Okresné úrady a polícia budú naďalej situáciu kontrolovať, pretože v súčasnosti je nevyhnutné pravidlá dodržiavať. "Treba si uvedomiť, že nám v žiadnom prípade nejde o zbieranie pokút. Opatrenia majú chrániť nás všetkých a nosenie rúška je to najmenej, čo môžeme jeden pre druhého urobiť," povedal minister vnútra Roman Mikulec.