BRATISLAVA – V histórii československej, ale ani samostatnej slovenskej prokuratúry nedošlo až do roku 2011 k situácii, že by generálneho prokurátora po uplynutí funkčného obdobia zastupoval niektorý z jeho námestníkov. Po siedmich rokoch, teda po uplynutí ďalšieho volebného obdobia generálneho prokurátora, nastala táto situácia opäť, uviedol prokurátor Generálnej prokuratúry SR Ladislav Tichý.
Zákon predpokladá situáciu, že volebné obdobie generálneho prokurátora uplynie, pričom nový generálny prokurátor v tom čase ešte nebude zvolený. Generálny prokurátor v takom prípade zostáva vo svojej funkcii až do vymenovania nového generálneho prokurátora. Jaromír Čižnár však požiadal prezidentku SR Zuzanu Čaputovú o uvoľnenie z funkcie generálneho prokurátora k pondelku (10. 8.). V zmysle zákona tak od utorka prechádzajú všetky práva a povinnosti vyplývajúce z tejto funkcie na prvú námestníčku generálneho prokurátora Vieru Kováčikovú.
Podľa názoru Tichého, ktorý bol doposiaľ jediným prvým námestníkom, ktorý vykonával funkciu generálneho prokurátora, by sa bolo treba takejto situácii vyvarovať a poučiť sa z rokov 2011 až 2013. "Kľúčové pre stabilitu v právnom štáte je v krátkom čase zvoliť vhodného kandidáta na generálneho prokurátora a vymenovať ho," zdôraznil Tichý, ktorý stál na čele prokuratúry od februára 2011 do júla 2013.
"O tom, že v čase neobsadenia funkcie generálneho prokurátora ho môže v plnom rozsahu zastupovať prvý námestník generálneho prokurátora, rozhodoval v minulosti už aj Ústavný súd SR. Išlo o konanie o návrhu podpísanom práve prvým námestníkom, keď ÚS vyslovil, že návrh podala oprávnená osoba. Ak prvý námestník generálneho prokurátora zastupuje generálneho prokurátora v čase neobsadenia tejto funkcie, je to v plnom rozsahu a v zmysle ústavy a zákona plne legitímne," priblížil.
Prokuratúra nemôže byť šéfa
Na strane druhej Tichý zdôrazňuje, že prokuratúra ako orgán ochrany práva nemôže byť dlhodobo bez hlavy rezortu. "Naťahovanie takejto situácie v minulosti neprispelo k pokoju v spoločnosti ani na prokuratúre, a dokonca ani v právnických kruhoch. Preto si myslím, že obdobie, počas ktorého nie je obsadená funkcia generálneho prokurátora, by bolo potrebné minimalizovať a v budúcnosti sa ideálne podobnej situácii vyvarovať," dodal.
Tichý aktuálne pôsobí ako prokurátor GP SR na legislatívnom odbore, kde už v minulosti pracoval, skôr než pôsobil ako zástupca riaditeľa Justičnej akadémie SR.