BRATISLAVA - Ústne maturity sa pre situáciu s novým koronavírusom v tomto školskom roku neuskutočnia v klasickej podobe. Maturitné vysvedčenie vznikne spriemerovaním predošlých známok z predmetov, postup zverejní ministerstvo školstva. Vo štvrtok o tom na tlačovej konferencii informoval minister školstva Branislav Gröhling.
Klasickú maturitu absolvujú iba študenti, ktorí s daným postupom nebudú súhlasiť. Výsledný známka sa bude zaokrúhľovať smerom nahor. So známkou je možné nesúhlasiť, v tom prípa musí podať žiadosť. O nových pravidlách informoval minister školstva Branislav
KORONAVÍRUS Zasadá krízový štáb: Premiér hovorí o vážnych opatreniach! Povolili maturity aj štátnice
VIDEO Šéf rezortu školstva informoval o nových pravidlách
Sme v mimoriadnej situácii
Minister školstva Branislav Gröhling na dnešnej tlačovke uviedol, že maturity ako poznáme, budeme musieť zmeniť. „Sme v mimoriadnej situácii a musíme prijať mimoriadne opatrenia,“ povedal. Maturity prebehnú tak, že sa vypočíta priemer známok za všetky roky štúdia, za posledné dva roky aj polročné vysvečenia. Kompletné pravidlá k maturitám v čase koronavírusu nájdete na stránkach ministerstva školstva.
Známka sa zaokrúhli smerom nahor
Známka 1,5 sa bude zaokrúhľovať na 1, to isté platí aj pre ďalšie známkovanie. Priemernú známku žiakovi škola oznámi do 12. mája. „Ak žiak s priemerom súhlasí, v tom momente zmaturoval,“ povedal. Klasická maturita sa vykoná vtedy, ak žiak nesúhlasí s priemerom.
„Do 15. mája musí o to požiadať. Skúška sa môže konať ako videokonferencia,“ hovorí Gröhling. Dobrovoľný predmet maturitnej skúšky bude možné zrušiť do 7. mája. „Ak nie, tak bude skúšku vykonávať videokonferenciou alebo dištančne,“ uviedol minister.
Teleškola sa bude realizovať inak
Projekt "Teleškola" sa nebude realizovať takým spôsobom, ako ho malo ministerstvo školstva pôvodne pripravený, uviedol minister školstva. Termín jeho spustenia zatiaľ známy nie je. „Pri Teleškole narazila naša kreativita na možnosti realizácie. Stále sa na tom pracuje, takže dúfam, že to nejakým spôsobom budeme môcť spustiť,“ uviedol minister školstva.
Zároveň pripustil, že je to finančne veľmi náročný projekt. „Chceme sústrediť peniaze iným smerom ako týmto, ale to neznamená, že Teleškola nebude. Nebude však takým spôsobom, ako sme ju mali pripravenú,“ vysvetlil.
Minister školstva ešte pred veľkonočnými sviatkami avizoval, že projekt, ktorý má simulovať reálne vyučovanie v školách pre vybrané ročníky základných škôl, by sa mal spustiť po Veľkej noci. Riaditeľka Štátneho pedagogického ústavu Miroslava Hapalová v stredu (22. 4.) uviedla, že projekt Teleškoly „bol v rovine úvah, ktoré zatiaľ nie sú uzatvorené“. Ako dodala, z hľadiska realizovateľnosti projektu a jeho možnej finančnej nákladnosti sa rozhodli, že pravdepodobne nebude spustený do konca školského roka.
Ďalšie dôležité informácie a termíny: