SINGAPUR - Andrea Rajňáková je Slovenka, ktorá už dlhé roky ako lekárka pôsobí v Singapure - krajine, ktorej sa v 2003 podarilo poraziť pandémiu SARS a do apríla ukážkovo čelila aj rozmáhajúcemu sa koronavírusu. Zo dňa na deň však počet pozitívnych prípadov dramaticky stúpol. Mesiace sa im darilo udržať počet nakazených na uzde, za vzor efektívneho boja s vírusom ich pokladal celý svet. Pred niekoľkými dňami ale číslo infikovaných závratne stúplo a pribudlo 1426 nových pacientov, na čo okamžite radikálne zareagovali. Čo sa stalo, ako sa s nákazou v Singapure vyporiadavajú a aký postup odporúča Slovensku, sa dozviete v našom rozhovore.
„Sú to ľudia, ktorí majú nízke vzdelanie, nemali pocit, že musia chrániť seba či ostatných. Nenosili masky, nemajú silné hygienické návyky, a tak to rozniesli medzi sebou,” opísala v našom podcaste Andrea Rajňáková zahraničných pracovníkov, ktorí koronavírus v Singapure opäť rozšírili a v priebehu dvoch nocí ich museli zachytiť a oddeliť od zvyšku zdravých ľudí.
- Ako je možné, že sa počet infikovaných tak prudko zvýšil
- Koľko pacientov pribudlo počas ďalších dní
- Ako sa vysporiadali so stovkami pozitívnych robotníkov, medzi ktorými vzniklo nové ohnisko nákazy
- O problematike bezpríznakových nakazených
- Ako vyzerajú karanténne zariadenia v Singapure
- Aký má názor na uzatváranie celých rómskych osád. Postupovalo Slovensko správne?
- Aké boli prvé postupy pri zabránení šírenia koronavírusu
- Ako vláda spolupracuje s médiami a komunikuje s ľuďmi
- Ako pristupovali k žiakom a študentom, ktorí mali symptómy
- Čo si myslí o uvoľňovaní opatrení na Slovensku. Aké to môže mať dopady na naše zdravie?
- Ako sa správa verejnosť a prečo sú ľudia v Singapure oveľa disciplinovanejší, vďaka čomu sa výrazne podarilo obmedziť šírenie vírusu?