Sobota2. november 2024, dnes je Pamiatka zosnulých,

KORONAVÍRUS Väčšina všeobecných lekárov ordinuje, potvrdili samosprávne kraje

Ilustračné foto Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

BRATISLAVA - Všeobecní lekári sú aj v súčasnej situácii s pandémiou nového koronavírusu k dispozícii pre pacientov. Výrazné zatváranie ambulancií sa nezaznamenalo. Niektoré zmenili svoju prevádzku. Lekári tak sú v ambulanciách, ordinujú, avšak bez fyzického kontaktu s pacientmi. Vyplýva to z minulotýždňových údajov, ktoré poskytli samosprávne kraje.

V Bratislavskom samosprávnom kraji bolo k piatku (27. 3.) zatvorených 21 všeobecných ambulancií pre dospelých, majú zabezpečený zástup iným lekárom. "V BSK evidujeme 331 všeobecných ambulancií pre dospelých, teda percento uzatvorenia je asi 6,3 percenta," doplnila Veronika Beňadiková, vedúca tlačového oddelenia Úradu BSK. V rámci Košického samosprávneho kraja bolo k štvrtku (26. 3.) neprítomných 25 všeobecných lekárov pre dospelých a traja všeobecní lekári pre deti a dorast. Celkovo je v kraji 372 všeobecných lekárov.

V Banskobystrickom samosprávnom kraji je väčšina všeobecných aj špecializovaných ambulancií prevádzkovaná v obmedzenom režime. V zmysle usmernenia kraja môžu ambulovať do 12.00 h, ozrejmila Lenka Štepáneková, vedúca oddelenia komunikácie Úradu BBSK. "Majú pokyn v čo najväčšej miere využívať telefonickú a e-mailovú komunikáciu s pacientmi z dôvodu zamedzenia šíreniu nákazy COVID-19. V tejto súvislosti evidujeme veľký počet podnetov od občanov na preťaženosť liniek a nezastihnuteľnosť lekárov akýmkoľvek spôsobom," povedala.       


Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku


S narastajúcim počtom infikovaných a suspektných pacientov je podľa BBSK tendencia k zhoršovaniu sa situácie v poskytovaní zdravotnej starostlivosti v privátnej sfére. Navrhuje preto vyhlásenie núdzového stavu aj pre ambulancie.      

Trenčiansky samosprávny kraj nezaznamenal zatváranie ambulancií zo strany všeobecných lekárov a obmedzovanie dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Viacero ambulancií bolo dočasne uzatvorených len v meste Púchov z dôvodu karantény. Všeobecné ambulancie v kraji prijímajú rôzne opatrenia na zamedzenie vstupu viacerých pacientov do čakárne, prevažujú telefonické konzultácie a elektronické predpisovanie liekov. Tieto opatrenia však nemožno podľa stanoviska kraja považovať za "uzatvorenie ambulancie pre fyzické osoby".

Ilustračné foto
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: Getty Images)

"Momentálne neevidujeme, že by boli ambulancie, ktoré máme kompetenciu kontrolovať, zatvárané vo veľkom počte. Samozrejme, sú prípady čerpania dovoleniek a podobne. Zatiaľ to však neprekračuje bežnú prax. Z 323 ambulancií aktuálne ordinuje 309," priblížil zase predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

V Nitrianskom samosprávnom kraji nahlásilo uzatvorenie ambulancie pre fyzické návštevy pacientov 16 všeobecných lekárov. "Je to asi päť percent," priblížil krajský lekár Ľubomír Ševčík. V Žilinskom samosprávnom kraji uzatvorilo k 25. marcu svoje ambulancie pre fyzické návštevy pacientov desať všeobecných lekárov pre dospelých a traja všeobecní lekári pre deti a dorast.

V Prešovskom samosprávnom kraji bolo percento ambulancií uzatvorených pre fyzické návštevy pacientov podľa hovorkyne kraja Dašy Jeleňovej mizivé. V prípade všeobecných lekárov pre dospelých len dve z 369 ambulancií nahlásili takéto obmedzenie, v desiatich prípadoch bol lekár neprítomný z dôvodov čerpania riadnej dovolenky, služobnej cesty, OČR alebo PN.

Nedostatočný počet ochranných prostriedkov

Z dát od jednotlivých krajov tiež vyplynulo, že od štátu žiadali desaťtisíce ochranných prostriedkov, dostali však iba tisíce. "Z počtov je zrejmé, že je to nedostatočný objem ochranných prostriedkov, ktorý absolútne nepokrýva aktuálny dopyt ambulancií a skutočné potreby našich nemocníc," povedala Jeleňová v súvislosti so situáciou v Prešovskom kraji. Kraje potvrdili, že pomôcky, ktoré dostali, sa ihneď distribuovali. Rovnako, že ich zháňajú aj vo vlastnej réžii.

Všeobecní lekári pre dospelých môžu v zmysle usmernenia hlavného odborníka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecné lekárstvo uzatvoriť ambulancie pre fyzické návštevy pacientov, ak nemajú k dispozícii ochranné pomôcky. "Všeobecný lekár však naďalej poskytujte telefonické alebo iné elektronické konzultácie, zabezpečuje predpis ereceptov a práceneschopnosti," uvádza sa v usmernení.

Prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko sa obával, že ak by všeobecní lekári prestali ordinovať, hrozil by kolaps nemocníc. Prezident Slovenskej spoločnosti všeobecných praktických lekárov Peter Makara argumentuje, že ambulantný lekár dokáže aj bez fyzického kontaktu s pacientom urobiť až 80 percent práce.

Viac o téme: SlovenskoOrdinácieKoronavírusVšeobecní lekári
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu