BRATISLAVA - Všetky informácie, nápisy a oznamy v súvislosti s pandémiou majú byť v obciach s národnostnými menšinami uverejnené aj v ich jazykoch. Upozorňuje na to splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny László Bukovszky. Pripomína, že nedodržanie tejto povinnosti je správnym deliktom a všetkým povinným subjektom hrozí finančná pokuta 50 až 2 500 eur. Kompetentných preto vyzval, aby dodržali menšinový jazykový zákon. Informovala o tom Petra Beňušková z úradu splnomocnenca.
Bukovszky pripomenul, že rozšírenie koronavírusu vyžaduje konkrétne opatrenia a celospoločenskú informačnú kampaň zo strany zodpovedných. Preto výzvu adresoval orgánom verejnej správy, nimi zriadeným právnickým osobám, právnickým osobám a fyzickým osobám, podnikateľom.
„Verím, že dodržaním tejto povinnosti a efektívnejšou formou informovania verejnosti prispejeme k bezpečnosti a ochrane životov našich občanov,“ podotkol. Splnomocnenec minulý týždeň zabezpečil preklad základných informácií o koronavíruse do maďarského, rómskeho, rusínskeho, ukrajinského a nemeckého jazyka.
Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku
V spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva SR tieto informácie zverejnili na webových stránkach príslušných regionálnych úradov verejného zdravotníctva, respektíve zaslali priamo do obcí s rómskym, rusínskym, ukrajinským a nemeckým obyvateľstvom. Predsedníčku Ústredného krízového štábu SR Denisu Sakovú (Smer-SD) splnomocnenec 11. marca požiadal, aby sa pri informovaní verejnosti v súvislosti s hrozbou koronavírusu nezabúdalo na príslušné ustanovenia menšinového jazykového zákona.
Podľa neho sa v takzvaných menšinových obciach informácie, nápisy a oznamy týkajúce sa ohrozenia života, zdravia, bezpečnosti alebo majetku občanov uvádzajú pre verejnosť aj v menšinových jazykoch. Od 12. marca platí na Slovensku pre koronavírus mimoriadna situácia. V tejto súvislosti boli v krajine zavedené viaceré obmedzenia na zamedzenie šírenia ochorenia, vrátane zatvorenia výchovno-vzdelávacích zariadení od 16. marca na 14 dní.
Vláda SR tiež pristúpila k vyhláseniu núdzového stavu pre celý sektor zdravotníctva. Zatvorené sú maloobchodné prevádzky a prevádzky so službami, pričom sa to netýka potravín, drogérií, lekární či vybraných služieb, akými sú napríklad banky či poisťovne. Počet infikovaných ľudí na nový koronavírus na Slovensku stúpol na 105.