ŽILINA – Na horách Žilinského, Prešovského a Banskobystrického kraja môže fúkať silný vietor. V časti stredného a južného Slovenska hrozí aj povodeň z trvalého dažďa. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa.
V okresoch Žilina, Martin, Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín, Ružomberok, Banská Bystrica, Liptovský Mikuláš, Brezno a Poprad očakávajú meteorológovia výskyt silného vetra na horách, ktorý môže nad pásmom lesa dosiahnuť krátkodobo v nárazoch rýchlosť 110 až 135 kilometrov za hodinu. Priemernú rýchlosť môže vietor dosiahnuť okolo 80 kilometrov za hodinu. "Predpokladaná rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo," varuje SHMÚ.
Najlepšie predpovede nájdete TU.
Povodeň z trvalého dažďa hrozí v okrese Levice, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Turčianske Teplice, Banská Bystrica, Zvolen, Banská Štiavnica, Krupina, Veľký Krtíš, Detva, Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava.
"Vzhľadom na očakávaný trvalý dážď a nasýtenosť povodí je predpoklad vzostupu vodných hladín na tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov, zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity," upozorňuje SHMÚ. Vývoj hydrologickej situácie bude priebežne aktualizovať.
V okrese Prievidza platí 2. stupeň výstrahy pred povodňou z dažďa
Pre okres Prievidza platí výstraha druhého stupňa pred povodňou z trvalého dažďa. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Uvádza, že pre trvalý dážď a nasýtenosť povodí je predpoklad vzostupu vodných hladín. Vývoj hydrologickej situácie bude priebežne aktualizovať.
SHMÚ zároveň varuje pred možnou povodňou z trvalého dažďa aj v ďalších okresoch, a to Levice, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Turčianske Teplice, Banská Bystrica, Zvolen, Banská Štiavnica, Krupina, Veľký Krtíš, Detva, Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava.
Hrozba pádu lavín v Tatrách je zvýšená, vplýva na to oteplenie aj dážď
Vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách sa vplyvom oteplenia, dažďa a vetra vytvorilo zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Vo Veľkej a Malej Fatre naďalej platí mierna hrozba, druhý stupeň. Informoval o tom Martin Bešinský zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS).
Hranica dažďa a sneženia sa podľa Bešinského posunula na úroveň 1700 metrov nad morom. Sneh do tejto výšky zvlhol a oťažel, preto sa môžu tvoriť samovoľné lavíny z mokrého snehu. "Nad touto hranicou je, naopak, suchý sneh previevaný silným vetrom na severozápadné až východné svahy, kde je opäť formovaný do snehových dosiek a vankúšov. Tie je možne uvoľniť už pri malom dodatočnom zaťažení," upozornil.
Ráno bolo na horách hmlisté počasie, na väčšine územia s dažďom. Teplota sa pohybovala od mínus piatich do plus troch stupňov Celzia. Fúkal silný južný až juhozápadný vietor so silou do 15, v nárazoch až do 30 metrov za sekundu. "Upozorňujeme na premočené prístupové trasy ku chatám a na možné samovoľné lavíny z mokrého snehu," doplnil Bešinský.