BRATISLAVA - Po zverejnení kandidátnych listín do parlamentných volieb v roku 2020 ministerstvom vnútra sa v tomto kontexte ponúka viacero možností. My sme sa napríklad pozreli aj na to, aké bydlisko v kandidátnych listinách najviac rezonuje, ale aj na to, ktoré z prvých štyroch najpopulárnejších bydlísk sa v jednotlivých stranách nachádza najčastejšie.
Parlamentné voľby sa nezadržateľne blížia a stranám k prvému decembru 2019 vypršala možnosť odovzdať kandidátne listiny za daný subjekt. Strany svoje kandidátky postupne aj predstavovali na tlačových konferenciách. Dokumenty sme podrobili hlbšej analýze z pohľadu trvalých bydlísk kandidátov.
K predmetnej problematike sme spracovali tabuľku, kde môžete vidieť počet kandidátov s príslušným mestom, ktoré kandidát uvádza na kandidátnej listine.
Prvé miesta nie sú prekvapením
Azda nie je žiadnym prekvapením, že na prvom mieste sa umiestnilo hlavné mesto Slovenska - Bratislava (434 kandidátov). Predpoklad prvého miesta je aj ten, že viacerí už pôsobiaci poslanci Národnej rady SR sa v Bratislave aj trvalo zdržiavajú.
Na druhom mieste sa ocitla metropola východu - Košice (122 kandidátov). "Bronzovú medailu" si z tabuľky odnáša stredné Slovensko v podobe Banskej Bystrice (68 kandidátov). Štvrté miesto obsadila Nitra (51 kandidátov).
Zvyšné mestá
Mestá s počtom kandidátov nad 40 sú Prešov a Trenčín. Mestá, ktoré majú viac ako 30 kandidátov, sú Spišská Nová Ves, Trnava, Žilina, Nové Zámky, Martin a Zvolen. Mestá s viac ako 20 kandidátmi: Dunajská Streda, Poprad, Michalovce, Piešťany, Lučenec, Šamorín, Bardejov a Považská Bystrica.
Kto ovládol popredné mestá?
V rámci analýzy sme sa pozreli aj na to, ktorá strana má najviac poslancov z Bratislavy, Košíc, Banskej Bystrice a z Nitry (líderských miest z prvej tabuľky).
Bratislavu ovládlo PS/Spolu
Z pohľadu počtu kandidátov z Bratislavy sa na prvom mieste umiestnila koalícia PS/Spolu so svojimi 50 kandidátmi pochádzajúcich z Bratislavy. Za ňou sa so 40 kandidátmi nachádza Sloboda a Solidarita. Na treťom mieste je Demokratická strana s 35 kandidátmi z Bratislavy.
Košice sú prekvapením
V oblasti východnej metropoly, ktorou sú Košice, sa na prvé miesto prekvapivo zaradila strana Vlasť Štefana Harabin s 13 kandidátmi. Nasledovaná je Demokratickou stranou s 11 kandidátmi. Tretie miesto obsadila Dobrá Voľba Tomáša Druckera s 10 kandidátmi.
Banskú Bystricu majú v hrsti hlinkovci
V počte kandidátov z Banskej Bystrice jednoznačne vedie Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku s počtom 13. Druhé miesto si opäť vyslúžila Demokratická strana s 10 kandidátmi na listine. Tretie miesto má Smer-SD so svojimi 7 kandidátmi, vrátane premiéra Petra Pellegriniho.
Kiskovci víťazia počtom kandidátov v Nitre
V Nitre je situácia zaujímavejšia, pretože len jedna zo strán je jednoznačným lídrom v počte tamojších kandidátov. Tou je strana Za ľudí s 9 kandidátmi. Druhé miesto si však už s 5 kandidátmi delia Smer-SD a Socialisti.sk. O niečo viac "deliaca" situácia je na treťom mieste. Keďže 4 kandidátov má až päť subjektov, miesto si rozdelia Sme rodina, Slovenská národná strana, Demokratická strana, Vlasť a Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko.