PREŠOV - Senát prešovského okresného súdu v stredu v sabinovskej väznici rozhodol o podmienečnom prepustení Mikuláša Varehu. Uznesenie nie je právoplatné, keďže prokurátor podal sťažnosť. Vo veci tak rozhodne krajský súd.
"Súd nariadil odsúdenému kontrolu povinností a obmedzení technickými prostriedkami, zariadením na určenie polohy kontrolovanej osoby. Rovnako mu určil skúšobnú dobu v trvaní šiestich rokov a nariadil probačný dohľad počas troch rokov. Uložil mu povinnosť spočívajúcu najmä v príkaze zamestnať sa v skúšobnej dobe alebo sa preukázateľne uchádzať o zamestnanie a uložil mu zákaz opustenia Slovenskej republiky. Môže tak urobiť po osobnej dohode s probačným a mediačným úradníkom," uviedla hovorkyňa Krajského súdu v Prešove Ivana Petrufová.
Podnikateľa zadržali v roku 2011. Podľa rozhodnutia súdov si odpykáva 11-ročný trest odňatia slobody za trestné činy skrátenia dane a poistného a neodvedenia dane a poistného. Svojím konaním spôsobil ujmu veľkého rozsahu vo výške približne 57 miliónov eur. Keďže Vareha neuhradil peňažný trest 100.000 eur, po odpykaní trestu by mal stráviť za mrežami ešte jeden rok.
Obžaloba prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Varehu vinila z fiktívnych obchodov medzi jeho firmami, ktorými mal štát poškodiť o 58,1 milióna eur. Zemplínsky podnikateľ figuroval ako konateľ a spoločník v 77 firmách a 11 z nich medzi sebou nakupovalo a predávalo štepné púčiky jabloní a lykožrúty v objeme viac ako 55 miliónov euroočiek (štepov) a viac ako 414 miliónov kusov lykožrútov.
V čase súdneho procesu Vareha presviedčal senát, že lykožrút nie je škodca, ale biologické krmivo. Kŕmili ním vraj bažanty, pštrosy a ryby. Prokurátor argumentoval, že "také množstvá sa u nás ani nevyskytujú a sú neobchodovateľné". Tvrdil tiež, že k žiadnemu biznisu reálne nedošlo, iba papierovo. Vareha svoju vinu popieral.