BRATISLAVA - Aj keď sa väčšina z nás teší ešte na to, ako si užije posledné týždne prázdnin a dovoleniek, čas neúprosne beží a čoskoro k nám zavíta babie leto a jeseň. Podľa dlhodobej predpovede, ktorú zverejnil meteorologický portál AccuWeather, to vyzerá, že si na našom území užijeme celkom príjemné teploty až do novembra, kedy má prísť k radikálnej zmene. Studený vzduch, ktorý k nám bude prúdiť od východu, prinesie nielen ochladenie, ale údajne dokonca aj sneh.
VIDEO Predpoveď počasia z roku 2014 sa stala virálom: Desivý dôvod, fikcia sa mení na realitu
Pozri si aktuálnu predpoveď počasia na Predpovede.sk.
Podľa odborníkov sa v oblasti od Francúzska po Poľsko, vrátane Slovenska, môžu obyvatelia po intenzívnych letných horúčavách pripraviť na príjemný a suchý začiatok jesene. Keďže teploty sa budú pohybovať nad dlhodobým priemerom, v septembri a októbri bude počasie priať aktivitám vonku. Meteorológ Tyler Roys z AccuWeater dodal, že takéto podmienky môžu viesť k vysokej návštevnosti na tradičných jesenných jarmokoch v celom regióne.
V septembri teda môžeme očakávať, že sa teploty u nás budú pohybovať od 20 do 25 stupňov Celzia. Samozrejme, v októbri a novembri budú postupne klesať, no slnko má stále v popoludňajších hodinách poskytovať dostatok tepla napríklad na prechádzky či výlety do prírody.
Od druhej polovice novembra však už treba rátať s prudkou zmenou, pretože do Európy má začať prúdiť studený vzduch z Ruska. Dostať sa môže až do Nemecka a prinesie so sebou výrazné ochladenie. Nízke teploty a studený front zvýšia aj pravdepodobnosť sneženia, a to nielen na horách. V nížinách sa snehové vločky môžu miešať s dažďom, alebo vytvoriť aj súvislú snehovú pokrývku. Nadpriemerné sneženie sa v novembri očakáva v celej východnej Európe.
V globále však suchá jeseň narobí problémy poľnohospodárom vo Francúzsku a v Nemecku. Zatiaľ čo podmienky pre Poľsko, Bielorusko či Česko budú veľmi priaznivé a prospešné pre úrodu.
Búrky a veterné smršte vo Veľkej Británii a okolí
Ak sa chystáte na jeseň na návštevu Veľkej Británie, Írska, Holandska či Dánska, nemajú pre vás meteorológovia z AccuWeather dobré správy. Toto obdobie so sebou totiž prinesie do spomínaných krajín veľa búrok s prudkým vetrom, ktoré môžu mať za následok výpadky elektrickej energie, zosuvy pôdy, neprejazdné cesty a hrozí aj riziko bleskových záplav. Problémom je aj to, že stromy budú mať na sebe stále značné množstvo lístia, čo zvyšuje šancu na ich poškodenie a vplyv na dopravu.
Okrem rizika veterných šmrtí však oblasti od severného Francúzska po Britské ostrovy hrozia aj jedna či dve posttropické búrky z Atlantického oceánu. Najväčšia pravdepodobnosť ich výskutu bude v mesiacoch september a október. Odborníci to však nevidia až tak čierne, napriek nepriazni počasia sa stále vyskytne niekoľko úsekov suchého a mierneho počasia, ktoré sa budú vyznačovať slnečnou oblohou a teplotami približujúcimi sa k normálnym hodnotám pre dané ročné obdobie.
Pre milovníkov tepla je vhodný Pyrenejský polostrov
Ak máte radi teplo a chcete si ho v Európe vychutnávať, čo najdlhšie, bude pravdepodobne najlepšou voľbou, ak sa uchýlite do Španielska či Portugalska, alebo ešte do úvahy pripadá aj juh Francúzska. Netreba však otáľať príliš dlho a prípadnú dovolenku si radšej naplánovať na september, hoci suché a teplé počasie stále so sebou nesie aj riziko možných požiarov.
Výrazná zmena počasia má prísť v októbri, keď na poloostrov dorazia búrky od Atlantiku, ktoré síce so sebou prinesú potrebné zrážky, ale zároveň zvýšia riziko bleskových záplav. Najmä cez severné Portugalsko a severozápadné Španielsko sa môžu prehnať búrky s prudkým vetrom spôsobujúcim škody. S občasným dažďom potom treba na Pyrenejskom polostrove rátať aj v novembri.
Taliansko a Balkánsky poloostrov sa majú pripraviť na záplavy
Silné búrky zasiahli počas leta viaceré miesta od Talianska po Rumunsko či Grécko a táto hrozba pretrvá aj počas septembra. Pomaly sa pohybujúce búrkové systémy so sebou prinesú niekoľkých dní silných zrážok schopných vyvolať bleskové záplavy a zosuvy pôdy. Aj keď sa bude neskôr riziko silných búrok znižovať, naďalej treba v októbri a novembri rátať miestami s výdatným dažďom. Celkovo sa očakáva, že počas sezóny zostanú teploty blízko úrovne alebo mierne pod dlhodobým priemerom.
Aj tu sa na záver jesene treba pripraviť na hrozbu prílevu studeného vzduchu zo severu a východu, ktorý so sebou prinesie sneženie do Maďarska, Rumunska, Srbska a nakoniec Bosny a Hercegoviny. Podľa meteorológa Tylora Roysa budú mať takéto výkyvy počasia pravdepodobne negatívny vplyv na poľnohospodárstvo a vonkajšie aktivity v celom regióne.
Pozri si aktuálnu predpoveď počasia na Predpovede.sk.