BRATISLAVA - Deviaty ročník Dúhového Pridu mal rekordnú účasť. Podľa organizátorov sa ho zúčastnilo približne 10-tisíc ľudí. A rozhodne sa bolo na čo pozerať. Vo vzduchu viali farebné vlajky, núdza nebola ani o extravagantné kostýmy. Za srdce chytili dojemné gestá aj energia, ktorú vyžaroval obrovský dav pochodujúci ulicami Bratislavy.
Gejovia a lesbičky chceli na sobotnom pochode poukázať na to, že aj oni majú právo na spokojný a šťastný život na Slovensku. Deviaty ročník Dúhového pochodu sa začal popoludní na Hviezdoslavovom námestí v hlavnom meste. Účasťou ho podporila aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, primátor Bratislavy Matúš Vallo a viac ako 30 veľvyslanectiev na Slovensku.
Dojemné gestá
Láska je láska: Na festivale si lásku vyjadrovali všetci, nielen páry rovnakého pohlavia.
Objatie? Na Hviezdoslavovom námestí ste mohli vidieť aj takéto prejavy súdržnosti.
Sila davu: Tisíce ľudí spoločne pochodovali ulicami Bratislavy. Sprevádzalo ich aj rytmické bubnovanie, ktoré prilákalo pozornosť okoloidúcich.
Extravagantné kostýmy
Ako to už na podobných podujatiach býva, mnoho ľudí sa túži vyjadriť aj za pomoci oblečenia. Niektoré módne kreácie boli skutočne extravagantné. Ružový outfit s balónikmi predviedla po pozornosti bažiaca Alex Wortex.
Po boku spomínanej Alex nezaostávali ani "diablici v latexe".
Z davu vytŕčali aj mladé ženy a muži s krídelkami.
Či osoba, ktorá svoju identitu ukryla pod maskou zajaca.
Farby, farby, farby!
Dúhové neboli len vlajky. Ale aj tričká, ponožky, tašky...
... dáždniky či dokonca vlasy mnohých prívržencov LGBTI.
Odkazy, ktoré chytili za srdce
Pozrite si aj ďalšie zábery z Dúhového Pridu 2019
Ombudsmanka vyzvala k rešpektu
Každý je podľa slovenskej ústavy slobodný a rovný v dôstojnosti a právach, a na Slovensku toto zatiaľ nedodržiavame. Konštatovala to verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová pred účastníkmi 9. ročníka Dúhového Pridu v Bratislave.
"Tieto problémy prehliadame. Osoby, ktoré chcú vytvoriť partnerstvá rovnakej sexuálnej orientácie, nevidíme. Prečo by sme ich mali vidieť? Lebo z našej ústavy vyplýva, že každý je slobodný a rovný v dôstojnosti a právach a z medzinárodných štandardov vyplýva, že každý má mať právo na ochranu súkromia a rodinného života. Na Slovensku toto zatiaľ nedodržiavame,“ konštatovala ombudsmanka.
Podľa nej je najhoršie to, že sme sa zatiaľ nepustili do serióznej diskusie, ako to riešiť. "Stále riešime otázku, či by sme to vôbec mali vnímať. Odpoveď je áno, lebo ľudia, členovia našej spoločnosti so sexuálnou orientáciou, v ktorej si hľadajú partnera rovnakého pohlavia, existujú, nie je to ich vlastná voľba, je to ich vrodená danosť a mali by sme to rešpektovať," zdôraznila Patakyová.
Zaznela aj kritika
Z hostí sa prítomným okrem iných prihovorili aj primátor Bratislavy Matúš Vallo či teológ Ondrej Prostredník. Z pódia okrem podporných slov zaznela i kritika adresovaná rezortu kultúry, ktorý sa tento rok rozhodol Dúhový Pride nepodporiť.
Patakyová v svojom príhovore tiež uviedla, že niektoré veci sa vedia zmluvne ošetriť, ale to nestačí. "Požiadavka v súlade s našou ústavou je, aby im bol poskytnutý právny rámec, aby mohli vystupovať ako blízke osoby v správnom konaní, aby mohli mať opatrovateľský príspevok, ak sa starajú o svojho partnera, aby mohli mať voľno, ak ho sprevádzajú do zdravotníckeho zariadenia. To nie je v rozpore s hodnotami, na ktorých stojí naša spoločnosť. Naopak, mali by sme si veľmi vážne uvedomiť, že ak sa slovenská spoločnosť označuje za spoločnosť, ktorá stojí na tradíciách, tak volanie po tom, aby bol ich vzťah uznaný a ochraňovaný, tak to predstavuje tú najkonzervatívnejšiu hodnotu, akú si vieme predstaviť," prízvukovala.
Dodala, že sa musíme začať seriózne rozprávať o tom, ako konkrétne vybalansujeme tie hodnoty, ktoré sú príznačné pre slovenskú spoločnosť, a práva, ktoré týmto ľuďom patria. Ombudsmanka verí, že možno na budúci rok sa pri takejto otázke bude dať odpovedať, že sa Slovensko stalo krajinou, ktorá garantuje každému právo na slobodný, dôstojný a bezpečný život v partnerstve s ľuďmi, s ktorými chce kráčať na svojej ceste životom, s ktorým si chce pomáhať a podporovať sa. "Toto potrebujeme na Slovensku pochopiť a začať to riešiť," dodala.
Vallo: Bratislava sa má zastať menšín
Bratislava je podľa primátora Bratislavy Matúša Valla otvorené a tolerantné mesto a chce, aby sa v nej každý Bratislavčan, Bratislavčanka a návštevník cítili bezpečne. "V období, keď sú na Slovensku menšiny napádané, a nielen slovne, je veľmi dôležité, aby sme sa ako majorita mohli postaviť za tých, ktorí potrebujú našu pomoc. A je to jedno, či je to náboženská menšina, alebo na úrovni etnika či sexuálnej orientácie. Bratislava ako mesto sa má vedieť postarať o svojich slabších a má sa zastať menšín,“ doplnil Vallo.
Organizátori Dúhového Pridu zverejnili aj výzvu Robte politiku pre ľudí a nie pre boj! Slovenskú politickú reprezentáciu vyzývajú, aby sa v predvolebných kampaniach zdržala akýchkoľvek nenávistných prejavov. Verejnú podporu LGBT komunite už dávnejšie vyjadrujú strany Sloboda a Solidarita či Progresívne Slovensko. Na dnešnom Pride sa zúčastnili napríklad predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová, ako aj podpredsedovia strany Progresívne Slovensko Martin Poliačik a Ivan Štefunko. Podľa Štefunka, dôvodom nízkeho počtu politických elít na takomto podujatí je strach. „Mnohí sú za vzťahy homosexuálov, ale sa boja, že im to pokazí politické preferencie. My sme sa rozhodli sa neskrývať a povedať pravdu," prízvukoval.
Osobná účasť politikov na pochode má podľa Martina Macka z občianskeho združenia Dúhový Pride Bratislava veľký význam. "Pre nás je však dôležitejšia podpora, ktorou prejavia, že presadia niektoré riešenia. Dúfame, že do budúcna to už bude iné," podotkol. "Naším očakávaním je, aby sa téma LGBT nezneužívala, aj keď vieme, že to asi nebude naplnené. Od tejto vlády už neočakávame žiadne kroky, ale po voľbách od novej politickej reprezentácie očakávame, že príjmu nejaké opatrenia, ktoré budú riešiť situáciu párov rovnakého pohlavia a ich rodín," prízvukoval Macko.
Počas týždňa sa v rámci Dúhového Pride konalo viacero podujatí: diskusie, živé knižnice, divadlo, workshopy, premietanie filmov, ta ďalšie. Vyvrcholením programu bol pochod ulicami hlavného mesta. Nasledoval kultúrny program na Hviezdoslavovom námestí až do 20:00. Na javisku sa vystriedali kapely Bad Karma Boy, Funkiez, Modré hory, Chalani z chatrče, Matia/B-complex a Monika Yamamoto and House of Velvet. Na námestí v stánkoch svoju činnosť predstavovali aj mimovládne organizácie ako Iniciatíva Inakosť, Amnesty International Slovakia, PRIDE Košice, Odyseus či Bratislava bez náckov. Ani tento rok nechýbal stánok Domu svetla Slovensko, ktorý na námestí ponúkol testovanie a poradenstvo o HIV a hepatitíde.