BRATISLAVA - Okolo 2000 ambulantných lekárov sa nedohodlo so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) na podmienkach ďalšej spolupráce. Štátnej poisťovni preto vypovedali zmluvy. Pokiaľ sa nedohodnú, od prvého decembra nebudú títo lekári pre jej klientov poskytovať zdravotnú starostlivosť hradenú zo zdravotného poistenia. V pondelok o tom informoval Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP). VšZP to považuje za predčasné.
ZAP argumentuje, že podľa zákona o zdravotných poisťovniach "je poskytovateľ oprávnený vypovedať zmluvu, ak má možnosť uzatvoriť zmluvu s inou zdravotnou poisťovňou za vyššiu sumu". ZAP si myslí, že "VšZP disponuje dostatočnými zdrojmi na to, aby aj pre všetky segmenty ambulantnej zdravotnej starostlivosti spravodlivo, rovnomerne a plošne zvýšila úhrady minimálne na úrovni súkromných poisťovní".
Rokovania s dvomi súkromnými zdravotnými poisťovňami sa už uskutočnili. V týchto prípadoch sa zvýšenie úhrad pohybuje v porovnaní so súčasným návrhom VšZP v priemere od deväť do 12 percent pri zdravotnej poisťovni Dôvera a pri zdravotnej poisťovni Union od deväť do 15 percent, tvrdí ZAP.
"VšZP považuje predčasné vypovedanie zmlúv členov ZAP v čase vrcholiacej prepoisťovacej kampane za absolútne neférové a nátlakové. Všetci, okrem ZAP, čiže až 80 percent ambulantných poskytovateľov, prijali nové zmluvy so VšZP," uviedla hovorkyňa štátnej poisťovne Viktória Vasilenková.
Rokovania o nových zmluvách s členmi ZAP podľa jej slov ešte nie sú ukončené. "VšZP opätovne ponúkla všeobecným lekárom združeným v ZAP zvýšenie kapitácie o 16 centov mesačne za kapitovaného poistenca, zvýšenie úhrady za ročnú starostlivosť o pacienta s hypertenziou z 12 na 40 eur, rozšírenie vykazovania zdravotnej starostlivosti o diagnózu poruchy metabolizmu tukov," spresnila. Pri štandardnej ambulancii s 1200 kapitovanými poistencami to podľa Vasilenkovej predstavuje zvýšenie približne o 500 eur mesačne.
ZAP podľa štátnej poisťovne svoj odmietavý postoj odôvodňuje tým, že u všeobecných lekárov nepreferuje zazmluvnenie rozšírených kompetencií prostredníctvom výkonov, ale zvýšenie kapitačných platieb. "Tento postoj VšZP prekvapil, pretože lekári združení v Zdravite, v Aliancii všeobecných lekárov Slovenska (AVLS) aj neorganizovaní túto ponuku prijali, a dokonca po vzájomných rokovaniach žiadali ďalšie rozšírenie kompetencií v záujme svojich pacientov," uviedla Vasilenková.
Obe strany však avizovali, že to neohrozí poskytovanie zdravotnej starostlivosti v špecializovaných ambulanciách ani v ambulanciách všeobecných lekárov, podľa ZAP "minimálne do novembra". Budúci vzťah by mali obe strany opäť riešiť koncom tohto roka.