BRATISLAVA - Z tepla počas nedele na Slovensku skolabovalo 74 pacientov. Ako ďalej informovala hovorkyňa Záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová, najviac výjazdov zaznamenali v Trnavskom a v Prešovskom kraji, v ktorých potrebovalo pomoc záchranárov zhodne po 13 pacientov.
"Najmenej to bolo v Trenčianskom kraji, v ktorom skolabovalo šesť pacientov. V Nitrianskom, Žilinskom a v Košickom kraji malo zdravotné ťažkosti v dôsledku horúčav zhodne po deväť pacientov, v Bratislavskom kraji osem pacientov a v Banskobystrickom kraji sedem pacientov," uviedla s tým, že od začiatku minulého týždňa skolabovalo na celom Slovensku až 611 pacientov, najviac v Prešovskom kraji - 102 a najmenej v Nitrianskom kraji, v ktorom vyslali záchranárov k 57 pacientom. Z údajov navyše vyplýva, že viac kolabujú ženy vo vyššom veku.
Krčová uvádza, že vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, platí však, že najohrozenejšie sú deti, seniori a chronickí pacienti. "Opätovne preto apelujeme na verejnosť, aby počas horúcich dní dbala na prevenciu. Počas obedňajších hodín, t.j. od 11. do 15. hodiny je vhodnejšie zdržiavať sa v interiéri a nevystavovať sa slnečným lúčom. Ak sa už nevyhneme pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev. K dôležitým zásadám počas týchto dní patrí dostatočný pitný režim najmä seniorov, ktorí majú znížený pocit smädu a zabúdajú piť," uviedla.
Pre všetky vekové kategórie platí, že tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. "Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Kávu s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy. Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, pacienta ochladzujeme a podávame mu tekutiny po malých dúškoch. V prípade zhoršenia zdravotného stavu treba kontaktovať tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať," uzavrela hovorkyňa.