BRATISLAVA - Včera si Slovensko pripomenulo 28. výročie Nežnej revolúcie. Dnes ho oslavujeme ako Deň boja za slobodu a demokraciu, ale aj ako Medzinárodný deň študentstva. Na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave sa konala aj rekonštrukcia udalostí zo 17. novembra.
Kresťanskí seniori si pripomenuli, ako to pred 28-mimi rokmi počas 17. novembra vyzeralo. Spomienkové podujatie sa zo Šaštína presunulo do Bratislavy. Príslušníci verejnej bezpečnosti, veksláci či kšeftovanie s bonami. To všetko bolo súčasťou rekonštrukcie, ktorá je podľa seniorov dôležitá najmä preto, lebo mladí si už dnes udalosti nie tak dávnej minulosti nepamätajú.
Rekonštrukcia udalostí zo 17. novembra
VIDEO rekonštrukcie
Od pádu komunizmu máme síce viac áut, ale aj korupciu a oligarchov
Doba síce odvtedy pokročila, a hoci máme viac pekných áut i nákupné centrá, je tu tiež korupcia, zdravotníctvo v katastrofálnom stave či rozpadajúce sa rodiny a vzťahy. Tvrdí to predseda mimoparlamentnej strany NAJ Viktor Béreš.
"Vlády Mečiara, Dzurindu a Fica nás, žiaľ, nedokázali priblížiť západu, skôr naopak. Západu sa vzďaľujeme," uviedol a skritizoval oligarchiu, ktorá na Slovensku podľa Béreša vládne. "Spoločnosť potrebujeme zmeniť a korupciu znížiť na minimum. Len tak sa krajina pohne vpred. S oligarchiou už v našich plánoch nepočítame," doplnil.
FOTO Nežná revolúcia porazila totalitu: Komunisti zlyhali, toto sú dôvody
Na Slovensku sa od roku 2001 pripomína 17. november ako Deň boja za slobodu a demokraciu. Dátum 17. november sa spája aj s Medzinárodným dňom študentstva. Odpor proti totalitnej moci počas druhej svetovej vojny si 17. novembra pripomínajú študenti na svete.
Nežná revolúcia
Presne 17. novembra 1989 sa v ČSSR začala nežná revolúcia, udalosti, počas ktorých sa zrútil komunistický režim. 17. novembra 1989 zorganizovali pražskí študenti spomienkovú slávnosť k 50. výročiu 17. novembra 1939 a brutálny policajný zákrok proti nim na pražskej Národní třídě vyvolal rozhorčenie celej verejnosti a ďalšie protesty. K štrajku na vysokých školách v Československu sa pridali herci a od 20. do 26. novembra sa konali denne stotisícové manifestácie v celej ČSSR. Vzniklo Občianske fórum (OF) a Verejnosť proti násiliu (VPN).
24. novembra odstúpil Miloš Jakeš z funkcie generálneho tajomníka ÚV KSČ a 27. novembra sa uskutočnil generálny štrajk. 29. novembra Federálne zhromaždenie ČSSR zrušilo ústavný článok o vedúcej úlohe KSČ v spoločnosti, 3. decembra bola vymenovaná nová vláda s komunistickou väčšinou (16:5), ktorú verejnosť odmietla. 10. decembra prezident Gustáv Husák vymenoval novú vládu ”národného porozumenia” (desať komunistických ministrov, jedenásť nekomunistických) na čele s Mariánom Čalfom. V ten istý deň prezident Gustáv Husák odstúpil a 29. decembra 1989 bol za prezidenta ČSSR zvolený Václav Havel.