BRATISLAVA - Takmer tri eurá. Cena masla ide rapídne nahor. Môže sa stať, že už na Vianoce budeme za maslo platiť rekordné sumy. Európa čelí nedostatku mlieka, masla a smotany a v plnej miere sa to ukáže v období vianočných sviatkov.
V týchto dňoch nie je vôbec nezvyčajné, keď na regáloch obchodov zbadáte kocku masla za 2,5 až 2,8 eura. Prečo je to tak? Ceny mliečnych produktov tak budú pokračovať v raste, najmä pred Vianocami. Uviedla to v týchto dňoch jedna z najväčších mliekarenských spoločností na svete, dánska firma Arla Foods.
Ceny za posledný rok
Štatistický úrad eviduje cenu 0,125 gramu masla na úrovni 1,1 eura. To znamená, že v priemere 0,250 gramu masla stojí 2,2 eura. Mesiac predtým stálo maslo iba 1,01. Presne oproti minulému roku stálo 0,125 gramu masla iba 85 centov.
Nízke ceny komodity, zlé počasie a slabá produkcia
Svetové ceny mlieka, ktoré v dôsledku znižovania produkcie vzrástli za posledných 12 mesiacov približne o 28 %, sa v posledných mesiacoch stabilizovali, ako však pre agentúru Reuters uviedol šéf Arla Foods Peder Tuborgh, zásoby mlieka vo svete sú veľmi nízke. "Celý svet eviduje nedostatok mlieka," povedal Tuborgh s tým, že dôvodom sú práve veľmi nízke výkupné ceny komodity v minulom roku. Podľa OSN je produkcia mlieka nižšia kvôli nepriaznivému počasiu.
Výroba mlieka na Slovensku zaznamenala 4-percentný pokles. "Celá Európa zaznamenáva nedostatok smotany, masla a ďalších mliečnych výrobkov. A rastúci dopyt v období Vianoc nebude za žiadnych okolností možné uspokojiť," povedal Tuborgh, podľa ktorého práve tento fakt ťahá ceny nahor.
Podľa šéfa mliekanrenského zväzu sa v priebehu prvého polroka odbytová cena masla pohybovala okolo 4,70 eura za kilogram. Pred rokom to bolo len 3,80 eura. Rozdiel 90 centov si pritom naúčtovali rôzne výrobcovia a obchodné reťazce. Až 63 centov si podľa Stanislava Voskára naúčtovali reťazce.
Problémy odštartovalo rozhodnutie Európskej únie zrušiť v roku 2015 mliečne kvóty. To spôsobilo prebytky komodity a následný prudký pokles cien. V reakcii na to producenti v Európe minulý rok výrazne obmedzili výrobu, čo začiatkom tohto roka viedlo zasa k opätovnému rastu cien.
Arla, ktorá združuje približne 12.500 farmárov v Dánsku, vo Švédsku, v Nemecku, Británii, Luxembursku, Holandsku a Belgicku, za 1. polrok tohto roka zvýšila výkupnú cenu mlieka o 19 %. Zároveň dodala, že aj v nasledujúcich mesiacoch počíta s rastom cien. Ďalší vývoj, čo sa týka svetových cien mlieka, bude podľa analytikov závisieť najmä od blížiacej sa jarnej sezóny na Novom Zélande.