BRATISLAVA - V Bratislave prebiehali dnes dva pochody. Prvý za práva gejov a lesieb, druhý za podporu rodiny. Dúhový Pride sa začal o 13.00 h na Hviezdoslavovom námestí, pochod Hrdí na rodinu o 14.30 h pred Národnou radou. Vodiči sa museli pripraviť na dopravné obmedzenia v centre mesta, tie sa dotýkali aj verejnej hromadnej dopravy. Na podujatia dohliadala polícia.
Dúhový Pride mal podľa organizátorov poukázať na prekážky, ktoré LGBTI komunita zažíva. Takisto chcel upriamiť na potrebu uzákonenia partnerských zväzkov ľudí rovnakého pohlavia, aby sa v núdzi vedeli o seba navzájom postarať (dedenie, problémy v prípade choroby jedného z partnerov).
Pride osobne podporila aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, ktorá vystúpila s príhovorom. "Ak zdieľame európske hodnoty postavené na rešpektovaní a ochrane základných práv, potom prirodzene musíme zabezpečiť uznanie a ochranu aj párov osôb rovnakého pohlavia," myslí si. Riešenie ich každodenných situácií vidí v zákonnej úprave. Farebnú prechádzku podporujú i mnohé ambasády na Slovensku.
Hrdí na rodinu
Pochod Hrdí na rodinu mal poukázať na to, že deti dokáže najlepšie vychovať muž a žena. "Akcia bude pokojná, bez veľkých slov, nejdeme protestovať, chceme pokojne ukazovať pravdu," uviedol Anton Chromík za Iniciatívu Hrdí na rodinu.
Ondrej Malíček na Dúhovom pochode
Deti podľa organizátorov túžia po otcovi a mame. "Hlboký vzťah muža a ženy, ktorý umožňuje narodenie detí a vytvára najlepšie a najbezpečnejšie miesto pre ich výchovu a rozvoj, si zaslúži výnimočné postavenie a starostlivosť," dodal Chromík.
Dopravní policajti zabezpečili odklon zo Špitálskej ulice cez Dunajskú ulicu, z Karadžičovej ulice zo smeru od Mlynských Nív na Landererovu ulicu a v smere od Nábrežia armádneho generála Ludvíka Svobodu na Staromestskú ulicu.
Vyjadrila sa aj Patakyová
Slovensko nerešpektuje práva párov rovnakého pohlavia, prehliadanie ich existencie v roku 2017 je neakceptovateľné. Povedala to dnes verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová na Dúhovom Pride v Bratislave. "Toto vyslovujem po analýze Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a slobôd," vysvetlila. Slovenská legislatíva neuznáva registrované partnerstvá. Patakyová vidí, že ochrana základných práv týchto ľudí v praxi naráža na prekážky. "Napríklad pri poskytovaní informácií v nemocniciach alebo v školách o deťoch či partneroch. Nemali by sme mať pochybnosti o tom, či je z hľadiska ochrany práv každého človeka prípustné, ak partneri nemajú právo dozvedieť sa o zdravotnom stave partnerky alebo partnera," uviedla.
Verejná ochrankyňa práv vidí riešenie týchto každodenných situácií v zákonnej úprave. "Všetko však závisí od racionálneho postoja zákonodarcov," povedala. Vníma, že situácia okolo LGBTI komunity rozdeľuje spoločnosť. Vzťah medzi osobami rovnakého pohlavia podľa nej nie je pochopený. Verejnosť by sa o to mala snažiť, myslí si. "Z judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu vyplýva, že štát sa nesmie zaoberať sexuálnou orientáciou členov rodiny. Preto by mal vytvoriť také právne prostredie, ktoré bude rešpektovať základné právo každej osoby na ochranu súkromia," uviedla ombudsmanka.
Patakyovú mrzí situácia okolo vyvesenej dúhovej vlajky na okne jej úradu. Rozčúlilo to stranu SNS, vyzvala ju, aby vlajku stiahla. "Zvesím ju až po skončení Dúhového Pride, nedala som ju na priečelie budovy k slovenskej vlajke," uviedla. Za svojím rozhodnutím si stojí, "pretože je nestranná".
Sympatizanti ĽSNS
Podľa organizátorov bolo na Dúhovom Pride do 2000 ľudí. Polícia ich upozornila, že do mesta prišli aj sympatizanti ĽSNS. Organizátori účastníkov vyzvali, aby "neprovokovali a ani sa nedali vyprovokovať". Zóna, kde sa podujatie koná, bola uzavretá.
Dúhový Pride má podľa organizátorov poukázať na prekážky, ktoré LGBTI komunita zažíva. Takisto chce upriamiť na potrebu uzákonenia partnerských zväzkov ľudí rovnakého pohlavia, aby sa v núdzi vedeli o seba navzájom postarať (dedenie, problémy v prípade choroby jedného z partnerov).
Ľudia by gejov a lesby podľa hovorcu Dúhového Pride Martina Macka začali viac akceptovať vtedy, ak by nejakého osobne spoznali. Tvrdí, že to potvrdzujú aj hnutia za práva LGBTI komunity z Ameriky a Európy. Osobne ich podľa jeho slov pozná málo ľudí. "Aj práve preto Pride organizujeme, aby sme sa verejnosti ukázali," povedala Diana Pruchnerovičová, predsedníčka Dúhového Pride v Bratislave. "Postoj verejnosti by mohla ovplyvniť aj zmena politickej klímy – aby vrcholní predstavitelia štátu či mesta ukázali, že LGBTI ľudia sú rovnoprávnou súčasťou spoločnosti," uviedol Macko. Účastníci Pride sa po hlavnom programe vydali ulicami mesta.
Stovky ľudí na pochode za tradičnú rodinu
Hlavným mestom sa dnes pochodovalo aj na podporu tradičnej rodiny. Šiesty ročník pochodu Hrdí na rodinu, ktorý podporili stovky ľudí aj s deťmi, chcel poukázať na to, že deti dokáže najlepšie vychovať muž a žena. Začal sa pred budovou parlamentu a skončil programom na Hlavnom námestí.
"Chceme ukázať radosť z rodiny, chceme ukázať, že otcovia sú pre rodiny nenahraditeľní, takisto maminy sú pre svoje deti nenahraditeľné, a bez rodín založených na manželstve muža a ženy, bez rodín, z ktorých sa rodia deti, nebude mať svet budúcnosť," uviedol Anton Chromík za Iniciatívu Hrdí na rodinu.
Cieľom podľa neho nebolo protestovať proti Dúhovému Pridu, ktorý sa dnes tiež konal v Bratislave. "Cieľom je bez protestov ukázať radosť z rodiny... Ukázať, že nič lepšie pre deti ako otec a mama neexistuje. To je náš jediný cieľ, nič iné, nijaký protest, nijaký stret, len táto jediná myšlienka," povedal Chromík.
Deti podľa organizátorov túžia po otcovi a mame. "Hlboký vzťah muža a ženy, ktorý umožňuje narodenie detí a vytvára najlepšie a najbezpečnejšie miesto pre ich výchovu a rozvoj, si zaslúži výnimočné postavenie a starostlivosť," dodal Chromík.
Pochody boli bez protiprávnych konaní
Dva dnešné pochody v Bratislave sa zaobišli bez protiprávnych konaní. "Nezaznamenali sme ani narušenie verejného poriadku," povedala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Lucia Mihalíková. Cestná doprava je už v centre Starého Mesta obnovená.
Štátna aj mestská polícia dnes dohliadali na priebeh pochodov Dúhový Pride a Hrdí na rodinu. Organizátori Duhového Pride dostali od polície informáciu, že do mesta prišli sympatizanti ĽSNS. K ich stretu nedošlo, centrum mesta bolo uzavreté. "Situáciu sme monitorovali, pričom sme postupovali a prijímali adekvátne opatrenia na základe vývoja bezpečnostnej situácie v meste," dodala Mihalíková.