GLASGOW - Do Anglicka odchádza stále veľa Slovákov za vidinou dobrého zárobku. Podobne je na tom veľa žien. Zláka ich pracovná ponuka. Keď ale odchádzajú z domoviny, ešte netušia, aké peklo ich čaká. Problémami chudobných slovenských žien z osád sa zaoberala britská redaktorka verejnoprávnej stanice BBC.
Ženám sľúbia prácu v škótskom Glasgowe. Tak sa stalo aj Anne zo Slovenska. Uverila a odišla. Na mieste ale prišlo kruté vytriezvenie. Žiadnej práce sa nedočkala, no domov sa vrátiť nemohla. Zistila, že je zasnúbená a čaká ju svadba s Pakistancom. Takto vyzerajú kruté praktiky priekupníkov. Dohadujú sobáše s chudobnými ženami z východnej Európy najčastejšie pre Pakistancov, či mužov z tretích krajín.
Slovensko navštívila novinárka zo Škótska
Problematike sa venovala britská relácia Ľudia na predaj verejnoprávnej stanice BBC. Na Slovensko sa vybrala redaktorka britskej stanice BBC, aby zmonitorovala život Sloveniek, ktoré v nádeji opúšťajú domovinu. "Obchodníci s ľuďmi po sobáši zatvoria ženu a využívajú ju ako slúžku pre manžela, alebo ako sexuálnu otrokyňu pre muža aj jeho krajanov," opísala Angelika Molnárová z jednotky Europolu pre boj s obchodovaním s ľuďm. Povedala, že po drogách je obchodovanie s ľudmi s účelom sexuálneho zneužívania druhou najlukratívnejšou trestnou komoditou.
Všetko kvôli trvalému pobytu v EÚ
Redaktorka Sam Polingová cestovala po celej východnej Európe a sledovala obete predané glasgowským gangom na sex. Niekoľko žien navštívila aj na Slovensku, no väčšina s ňou odmietla hovoriť. Až na Annu, ktorá sa tiež stala obeťou "manželského" obchodu. Mladým ženám gangy zoberú preukazy totožnosti, či pasy. Najčastejšie ide o ženy z rómskych osád. Falošné manželstvá uzatvárajú s mužmi zo západnej Afriky, Afganistanu, Pakistanu, Indie a podobne, aby získali trvalý pobyt v Európskej únii.
Pozrite si reláciu britskej stanice BBC.
Škaredý obchod
Podľa škótskeho experta na obchodovanie s ľuďmi Jima Lairda došlo v Glasgowe k "jasnej spojitosti" medzi éurópskymi východnými gangmi a ázijským organizovaným zločinom. Úrady v uplynulom roku zaznamenali 150 oficiálnych obetí obchodovania s ľuďmi v Škótsku. Číslo podľa Lairda v žiadnom prípade neodráža realitu. "V Škótsku môžeme hovoriť o tisíckach," povedal s tým, že v prípadoch často chýbajú svedkovia, pretože sa sami obávajú o seba a svojich blízkych. Jednoducho, obete chcú čo najskôr odísť a vrátiť sa späť do rodnej krajiny. Zo štatistík vyplýva, že 40 percent pred viac ako piatimi rokmi takto uzavretých manželstiev je už rozvedených.