BRATISLAVA – Kým sa Bratislava stala takou, ako ju poznáme dnes, uplynuli desaťročia jej premien. Niektoré zo zákutí sa zmenili na nepoznanie, iné v sebe stále nesú ducha času. Vďaka projektu virtuálnej pamäti mesta Bratislava PamMap.sk sa môžete pozrieť, ako vyzeralo hlavné mesto v minulosti.
Originálny pamäťový portál www.PamMap.sk navrhol Juraj Šedivý z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského. S prispením Komunitnej nadácie Bratislava, občianskeho združenia Historia Posoniensis, internetového štúdia UI42, a najmä vďaka spolupráci doteraz približne 60 dobrovoľníkov sa podarilo portál rozbehnúť.
FOTO Bratislava budúcnosti! Ďalšia časť prejde totálnou zmenou: Takto bude vyzerať známa Cvernovka
Na portáli nájdete historické pramene, ktorých digitalizované kópie poskytli rôzne pamäťové inštitúcie (napr. Archív mesta Bratislavy, Archív Pamiatkového úradu SR) ale aj jednotlivci či rodiny (zberatelia Posoniensií, nadšenci a pamätníci).
„Cieľom projektu je na jednom mieste ponúknuť prepojenie encyklopedických textových informácií s obrazovou databázou a historickým atlasom mesta Bratislavy. Názov portálu vznikol spojením dvoch akronymov – Pam pre pamäť a Map pre mapu,“ vysvetlil historik Juraj Šedivý z Univerzity Komenského v Bratislave.
Na stránke sa vie prehľadne zorientovať odborník aj laik. PamMap obsahuje encyklopedické informácie (napr. k Bratislavčanom, miestam a udalostiam s mestom spojeným), porovnanie historických a súčasných máp aj databázy historických prameňov. „Návštevník si pomocou filtrov nájde, čo ho zaujíma. Napríklad, vďaka filtru ‚materiál‛ si môže selektovať len staré pohľadnice alebo len audionahrávky spomienok pamätníkov. Pomocou filtru ‚miesto‛ si môže pozrieť fotografie ulice, na ktorej býva, cez ‚čas‛ zistí, čo sa stalo v roku, v ktorom sa narodil on alebo jeho rodičia. Cez filter ‚téma‛ si človek môže nájsť napríklad písomnosti a obrazový materiál k vinohradníctvu, židovskej kultúre či stredným školám. Filtre pritom možno aj kombinovať,“ priblížil Šedivý.
Najväčším aktuálnym donorom fotografií je podľa Šedivého Archív Pamiatkového úradu SR, ktorý zverejnil takmer 2-tisíc fotografií a z jeho fondov je pripravených ďalších takmer 10-tisíc kusov. Unikátne materiály však neraz prinášajú aj jednotliví Bratislavčania. „Už v priebehu najbližších 2-3 týždňov by sme mali zverejniť spolu asi 4000 záberov profesionálneho fotografa Antona Šmotláka a milovníka Bratislavy Mikuláša Gaža z 50. rokov 20. storočia. Portál je stále otvorený pre dobrovoľníckych spolupracovníkov alebo pre majiteľov historických materiálov k dejinám mesta, ktorí by boli ochotní ich v zdigitalizovanej podobe sprístupniť všetkým milovníkom starého Prešporku. Aj jednoduché rodinné zábery môžu byť veľmi zaujímavé,“ doplnil Šedivý.