BRATISLAVA - Tak ako bolo predsedníctvo pre Slovensko mimoriadne úspešné, bolo aj pre Ministerstvo hospodárstva (MH) SR veľkou výzvou, v ktorej sme obstáli. V rámci jeho bilancovania to uviedol Juraj Rybanský z odboru komunikácie MH SR.
"Podarilo sa uzatvoriť obchodnú dohodu s Kanadou CETA a Ekvádorom, dosiahli sme modernizáciu ochranných nástrojov obchodnej politiky proti dumpingovým lacným cenám zo zahraničia, odbúranie neoprávneného geoblockingu pri elektronickom obchode a väčšiu rovnoprávnosť pri nakupovaní cez internet pre členské štáty," uviedol.
V oblasti energetiky sa podľa Rybanského pod slovenským vedením podarilo dosiahnuť dohodu o bezpečnosti dodávok plynu a spolupráce jednotlivých krajín v prípade problémov. "Minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) viedol osobne až tri rôzne rady ministrov EÚ: Energetiku, Konkurencieschopnosť a Obchod na piatich rokovaniach. Okrem toho v Bratislave rezort organizoval tri rokovania na najvyššej úrovni a 13 pracovných podujatí a stretnutí," konštatoval, pričom priznal, že predsedníctvo mimoriadne zaťažilo personálne kapacity rezortu a bolo náročné na čas a energiu.
Rezort hospodárstva pred začiatkom predsedníctva uviedol, že jeho zásadnou prioritou v oblasti energetiky je aktuálna téma projektu Energetickej únie a v rámci nej otázky energetickej bezpečnosti - konkrétne oblasti budovania vnútorného trhu s energiou, zefektívnenia spotreby a tiež fyzických prepojení energetických sietí, pričom diverzifikáciu zdrojov a prepravných trás označil rezort za neoddeliteľnú podmienku zabezpečenia stabilných dodávok energií pre občanov EÚ. Rezort vtedy prejavil záujem prostredníctvom transformácie energetického systému smerovať k nízkouhlíkovému hospodárstvu.
Pred začiatkom predsedníctva deklaroval rezort i záujem o implementáciu opatrení v rámci stratégie jednotného trhu, najmä opatrenia pre stratégiu Jednotného digitálneho trhu. V tejto súvislosti chcel nadviazať na národnú koncepciu Inteligentného priemyslu. Za nemenej dôležitú tému označil zlepšovanie podnikateľského prostredia a posilňovanie priemyselnej konkurencieschopnosti aj prostredníctvom digitalizácie európskeho priemyslu.
V oblasti vnútorného trhu vyzdvihol rezort návrh nariadenia o geografickej diskriminácii a tiež návrh o pase služieb. Za prioritu predsedníctva v oblasti ochrany spotrebiteľa rezort vtedy označil zvýšenie ochrany spotrebiteľa na digitálnom jednotnom trhu.
V oblasti spoločnej obchodnej politiky označil rezort za prioritné témy ukončenie schvaľovacích procesov a prípravu k podpisu Komplexnej dohody o voľnom obchode medzi EÚ a Kanadou (CETA), rokovania o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve medzi EÚ a USA (TTIP), ako aj diskusiu o udelení štatútu trhovej ekonomiky Číne.