BRATISLAVA - Fake, hoax alebo falošná správa. Už aj Slovensko rieši veľký problém na pochybných weboch a sociálnych sieťach, ktoré čoraz viac zaplavujú vymyslené správy. Tisícky ľudí ich následne bez overenia zdieľajú a šíria ďalej. Svedčí o tom aj najnovší dôkaz, ktorý vás presvedčí, že internet čelí vážnemu problému.
Internet je fantastická vec. Ako to však býva, všetko má svoje tienisté stránky. Posledné obdobie sa aj na Slovensku otvorila debata o falošných správach na internete. Nielen mnoho Slovákov verí konšpiráciám a neovereným zdrojom, ale chybu spravia aj samotné médiá. Naposledy sa tak stalo so správou o Marekovi z Česka, ktorý mal po použití drogy LSD behať po poľských horách a tváriť sa, že je tiger.
Správu prebrali najčítanejšie slovenské weby a ľudia ju masívne zdieľali. Potom, čo sa ukázalo, že žiadny takýto Marek neexistuje, weby správu stiahli.
Hoaxy môžu ovplyvňovať aj voľby
Vymyslené správy môžu výrazne ovplyvňovať verejnú mienku či dokonca vyhrávať voľby. Sociálnymi sieťami sa hoaxy šíria rýchlosťou svetla. Správy o tom, že ruská propaganda cieli na východnú a strednú Európu nie sú najnovšie. Existuje odôvodnená obava, že sa ruská strana zapojila aj do kampane amerických volieb, keď šírila nepravdivé informácie o kandidátoch.
9 znakov, ktoré vám potvrdia, že ste závislý na sociálnych sieťach
Fake správy na Facebooku valcujú
Portál Buzzfeed zmapoval medializáciu jedného veľkého brazílskeho škandálu. Desať falošných správ na Facebooku mali väčší dosah medzi ľuďmi ako 10 naozajstných správ. Až 3,9 milióna ľudí reagovalo, zdieľalo či komentovalo falošné správy o tomto škandále oproti 2,7 miliónom reakcií na skutočné správy.
Nedávno prebehla médiami správa, že americká televízna stanica CNN vysielala pol hodinu porno video. Správu širili pochybné weby, ale v skutočnosti sa také nič nestalo. Škoda ale bola už na svete. Vymyslený text šírili nielen najväčšie americké weby.