BRATISLAVA – Výskum odpadových vôd dokáže odhaliť aj to, ako vyzerá drogová scéna na Slovensku. Zaujímalo nás, aký chemický odpad pláva v splaškoch a či má dopad na životné prostredie. Na to nám odpovedal chemik Tomáš Mackuľak z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU.
V odpadových vodách Slovenska ste skúmali obsah drog. K akým výsledkom ste dospeli?
V našej štúdii sme sa zamerali na vyše 120 liečiv, drog a ich metabolitov v odpadových vodách 18 miest Slovenska. Monitorovaných bolo viac ako 1,5 milióna obyvateľov Slovenska. Na Slovensku sa v odpadových vodách vyskytujú drogy ako metamfetamín, MDMA (účinná látka drogy extáza), kokaín a metabolity po užívaní marihuany.
Rozšírenie drog ste skúmali aj počas známych festivalov. Ktoré slovenské festivaly sa môžu pochváliť najväčšou drogovou scénou? Ako analýza prebiehala?
Na Slovensku sa analyzuje každoročne vyše šesť festivalov. Výsledky naznačujú, že výskyt drog nie je v porovnaní s okolitými krajinami výrazný. Všeobecne sú drogy späté s hudobným štýlom – teda tanečne zamerané festivaly zvyšujú v odpadových vodách výskyt drogy MDMA (extáza), metalové zase napríklad kotinín (metabolit nikotínu).
Dajú sa nájsť stopy po drogách aj inde ako vo vode?
V prostredí sme sa zamerali aj na analýzu bankoviek. Bolo analyzovaných vyše 200 jednotlivých bankoviek rôznej nominálnej hodnoty. Výsledky naznačujú, že na bankovkách sa vyskytujú v stopových množstvách najmä drogy kokaín a metamfestamín (eurobankovky), na českých je to prevažne metamfetamín. Ich kontaminácia však môže byť sekundárna, teda dochádza k ich kontaminácii napríklad v bankomatoch. Na slovenských bankovkách v hodnote 5 a 10 eur je možné pozorovať v stopových množstvách kontamináciu drogou metamfetamín, na 50-eurových aj kokaín.
Dostávajú sa drogy z odpadových vôd aj do životného prostredia? Akým spôsobom? Ide len o stopové množstvá, ktoré pre ľudí nie sú nebezpečné?
Drogy a liečivá sa do povrchových vôd dostávajú hlavne z odpadových vôd. Nie všetky zlúčeniny v odpadových vodách je možné odstraňovať pomocou čistiarní odpadových vôd. V súčasnosti nevieme povedať, či sú tieto množstvá nebezpečné pre živočíchov a následne aj človeka.