BRATISLAVA - Škandál s uniknutým prepisom smsiek a mailov medzi poslancom parlamentu Gáborom Grendelom a novinármi naberá na obrátkach. Kvôli citlivým smskám sa dostal šéf spravodajstva RTVS na koberček šéfovi verejnoprávnej televízie. Kto stojí za únikom dát z telefónu Lipšicovho spolupracovníka Grendela?
Na web neznámeho tvorcu niekto umiestnil prepisy komunikácie Gábora Grendela s viacerými novinármi. Upozornil na to na minulotýždňovej tlačovke kontroverzný podnikateľ Marián Kočner, ktorý chcel poukázať na prepojenie novinárov a politikov. Podľa Kočnera tak Lipšic manipuloval novinármi. Lipšic to odmieta, o Kočnerovi hovorí ako o závadovej osobe a ako o "hovorcovi" premiéra Fica.
Odkiaľ sú smsky
Správy zo zákulisia a chodieb parlamentu hovoria o tom, že smsky a maily pochádzajú z telefónu Gábora Grendela, ktorý mu ukradli. Poslanec parlamentu a najbližší Lipšicov spolupracovník však túto verziu odmieta. „Telefón mi nebol ukradnutý, Marián K. mi však ukradnutý je, a preto mu nebudem robiť reklamu,“ zareagoval pre Topky Grendel s tým, že on ho ani nestratil. Z toho vyplýva, že za únikom dát z jeho mobilu musel niekto stáť.
Po niekoľkých dňoch sa stránka lipsicovestado.info, kde boli umiestnené smsky a maily medzi Grendelom a novinármi, prestala fungovať.
Fico si kopol do novinárov
Kritici poukazujú na to, že Kočner hrá s únikom komunikácie spravodajské hry a nahráva tak premiérovi Ficovi. Ten niektorým novinárom neodpovedá na otázky a ironicky poukazuje na to, že je Grendel spriahnutý s novinármi, aby mu zámerne poškodili.
O tom, ako unikli smsky a maily, nechce informovať ani polícia. „Z dôvodu prebiehajúcich procesných úkonov vyšetrovateľ národnej kriminálnej agentúry nedal súhlas k zverejneniu akýchkoľvek informácií z predmetného trestného konania.“ Opozičná strana SaS tento únik nazvala "najväčší pokus o skompromitovanie žurnalistickej obce na Slovensku."
Únik nahráva politikom SNS
Táto situácia nahráva politikom SNS, ktorým sa nepáči fungovanie RTVS. Jedným z nich je Anton Hrnko. Ten tvrdí, že nevie, či je táto komunikácia pravá. Ak ale je, považuje to za problém. Zároveň uviedol, že na konanie v tejto veci ho vyzvali jeho voliči. "Je neprípustné a je mi veľmi ľúto, že sa u nás objavujú veci, ako sledovanie súkromnej korešpondencie a súkromných mailov. Nemôžeme ale opomenúť skutočnosť, že tieto záležitosti, ktoré sa tam spomínajú, sú vo verejnom priestore a vyvolávajú viacero otázok," povedal Hrnko s tým, že ide o ovplyvňovanie verejnoprávneho spravodajstva.
Riaditeľ spravodajstva RTVS na koberčeku u Miku
Citlivé sú aj smsky šéfa spravodajstva RTVS Lukáša Dika. V prípade komunikácie s Dikom sa mal Grendel dohadovať na tom, čo má byť v danom spravodajskom príspevku uverejnené. Medializovaná kauza sa týka štyroch pracovníkov RTVS, vrátane šéfa jej spravodajstva Lukáša Dika.
Špeciálna komisia má teraz podľa Miku rozhodnúť o tom, či mohlo prísť k porušeniu nezávislosti, nestrannosti, nezaujatosti RTVS a redakčných výstupov spravodajstva a porušeniu Štatútu programových pracovníkov a spolupracovníkov RTVS. Diko sa v smskových prepisoch vulgárne vyjadruje o jednej novinárke. Teraz si berie dočasné voľno.
V priebehu vyšetrovania kauzy bude čerpať dovolenku, prípadne iný typ voľna. Mika k tomu dodal, že nejde o žiadne personálne opatrenie RTVS. "Diko ostáva riaditeľom sekcie spravodajstva, športu a publicistiky RTVS, dočasne ju na základe vlastného rozhodnutia vykonávať nebude. Po výsledkoch vyšetrovania zhodnotíme jeho ďalšie pôsobenie," zdôraznil Mika.
Koná už aj Generálna prokuratúra
Generálna prokuratúra (GP) SR koná v prípade monitorovania komunikácie poslanca NR SR Gábora Grendela (OĽaNO-NOVA) s niektorými novinármi a ďalšími osobami. "Generálna prokuratúra SR posúdi trestnú vec komplexne, teda oprávnenosť, resp. neoprávnenosť monitorovania komunikácie medzi novinármi a politikmi, ale aj dôvodnosť a závažnosť informácií vymieňaných medzi týmito subjektmi,“ odpovedala Predajňová.
O prípad sa zaujímajú aj strážcovia zákona. "Polícia začala z úradnej povinnosti preverovanie všetkých okolností v deň zverejnenia predmetnej komunikácie. Polícia odmieta akékoľvek tvrdenie o využívaní ITP prostriedkov na nezákonné odpočúvanie novinárov," informovalo oddelenie komunikácie a prevencie kancelárie prezidenta Policajného zboru.