BRATISLAVA – Po rozložení tradičných zločineckých skupín pôsobiacich na území Slovenska na ich miesto nastúpili a pokúšajú sa infiltrovať do prostredia zločinecké skupiny zložené z občanov iných štátov, ktorých existencia a činnosť je založená na etnickom a rodovom základe.
Problémom je tak získať relevantné informácie o ich zložení, organizačnej štruktúre a spôsoboch páchania trestnej činnosti. Uvádza sa to v správe o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) za rok 2015, ktorú Národnej rade SR predkladá špeciálny prokurátor. "Treba konštatovať, že organizovaný zločin sa poučil a svoje aktivity preniesol z takzvaného výpalníctva, násilnej a drogovej trestnej činnosti do sofistikovanejších a výnosnejších foriem, ktoré sú komplikovanejšie na odhalenie a usvedčenie páchateľa. V prevažnej miere išlo o zločinecké skupiny, ktoré sa dopúšťali ekonomickej trestnej činnosti," uvádza vo svojej správe okrem iného špeciálny prokurátor.
Ako podľa ÚŠP vyplýva zo štatistických prehľadov, spolu bolo v roku 2015 vybavených 253 trestných činov charakteru organizovaného zločinu, pre tieto trestné činy bola podaná obžaloba na 136 obvinených, dohoda o vine a treste bola uzavretá s 34 obvinenými. "V roku 2015 nebola rozložená žiadna zločinecká skupina páchajúca rôzne formy násilnej trestnej činnosti. Pokračovalo však trestné stíhanie osôb, ktoré zo zločineckých skupín rozložených v minulosti zostali ešte na slobode, pretože boli na úteku a boli vypátraní a zadržaní alebo bolo vznesené obvinenie páchateľom, ktorým bolo v predchádzajúcich obdobiach dočasne odložené vznesenie obvinenia alebo ktorých trestná činnosť bola odhalená dodatočne," uvádza špeciálny prokurátor.