KOŠICE – Nezdá sa! Bývalý poslanec NR SR Otto Brixi, prekvapil. Po neúspešnom kandidovaní do Národného parlamentu sa na čas vytratil z verejnosti a ako sám vraví, išiel si prečistiť hlavu do Tibetu a Nepálu. A tam rozpracoval myšlienku, ktorú nosil v hlave už dávnejšie.
Otto Brixi už dlhšiu dobu uvažoval nad tým, ako by sme mohli pomôcť ľuďom v núdzi, zvieratám alebo upozorniť na potenciálne nebezpečenstvo. „Vymyslel som a s mojím tímom aj vytvoril „Protiteroristický a záchranný systém,“ ako mobilnú aplikáciu. Užívateľ, jednoduchým ovládaním – jedným prstom, bude môcť poukázať na to, čo uvidí napríklad na ulici. Či už týraného psíka, zúboženého bezdomovca alebo i niečo čo sa mu bude zdať nebezpečné. Pomocou aplikácie sa potom dostane správa na patričné miesta a tie už začnú konať,“ v skratke nám vysvetlil myšlienku Otto Brixi.
Ako dodal, jeho systém nemá suplovať štátne záchranné zložky. „Vôbec nie. Ľudia nechcú volať a udávať svoje údaje, a tak by to všetko riešili len pomocou mobilnej aplikácie. Následne by na potrebné miesto prišli špeciálne záchranné tímy,“ objasnil nám.
Inšpiroval sa v Nepále a Tibete
Otto Brixi sa netají tým, že nový pohľad na svet ako i veľa inšpirácie načerpal na trojtýždňovej expedícií v Nepále a Tibete. „Bolo to veľmi psychicky a fyzicky náročné, ale dalo mi to veľa. Nechcem byť patetický, ale skutočne človeka takáto cesta zmení, začne si vážiť veľa vecí, ktoré sa mu dovtedy zdali samozrejmé. Odhalí svoje vnútro a zistí, kde robil chyby. Pochopil som, že moje chyby boli spôsobené mnohokrát mojím egom. Získal som nadhľad a pokoru.“ Nápad s pomocným systémom, však v ňom už dozrieval dávnejšie. Tibet a Nepál ho len pozitívne „nakopol“ a po návrate domov sa mu začal intenzívne venovať.
Rezidenčný pobyt v Izraeli
Tento systém by mal byť prevenciou najmä pre veľké mestá a ako hovorí Brixi, slávnostne spustiť by ho chcel už o niekoľko mesiacov. „Bude to v Košiciach, i keď systém budeme skúšať a dolaďovať v Izraeli, kde som získal niekoľko mesačný rezidenčný pobyt. Myšlienka tohto projektu vyhrala rezidenčný pobyt v Izraeli a ako jediná zo Slovenska bude predstavená na konferencii DLD v Tel Avive.”
Brixi tiež oslovil i slovenskú vládu o podporu svojho nápadu. „Nechceme peniaze, chceme len, aby náš systém bol propagovaný pod oficiálnou hlavičkou Slovenska – ako „Good Idea Slovakia“. Otto Brixi verí, že ak sa systém ujme, bude veľmi zaujímavý pre mnoho veľkých miest vo svete. „Pomáhať sa vždy dá, stačí len chcieť,“ dodáva.