Nedeľa22. december 2024, meniny má Adela, zajtra Nadežda, Naďa

Alergici, pozor: Tieto rastliny sú pre vás nebezpečné, ohrozujú až do neskorej jesene

Ambrózia palinolistá
Ambrózia palinolistá (Zdroj: TASR/Milan Kapusta)

BANSKÁ BYSTRICA - Teplé a slnečné počasie aj napriek krátkym dažďovým prehánkam neprispieva v žiadanej miere k zníženiu silne alergizujúceho peľu inváznych rastlín, medzi ktorými kraľuje ambrózia palinolistá.

Podľa informácií Janky Lefférsovej z oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, ktorý je koordinátorom peľovej informačnej služby (PIS) na Slovensku, denné koncentrácie peľu ambrózie sa neustále zvyšujú. „Druhovo bude naďalej prevažovať peľ tejto rastliny, ako najvýznamnejšieho alergénu týchto i budúcich dní. Od polovice júla kvitne aj palina, ktorá tiež patrí medzi silné alergény leta. S peľom oboch rastlín v ovzduší sa budeme stretávať až do neskorej jesene,“ spresnila Lefférsová.

Ambrózia má mnohonásobne vyššiu produkciu peľu ako palina. Jedna rastlina vyprodukuje až niekoľko miliárd peľových zŕn a prahové množstvo pre vyvolanie symptómov je už dvadsať peľových zŕn v kubickom metri vzduchu, preto aj alergikov na ambróziu pribúda. Ide pritom o jednu z nepôvodných, takzvaných inváznych rastlín, ktorých šírenie je u nás obmedzované zákonom. Vlastníci sú povinní starať sa o pozemok tak, aby nedošlo opätovnému šíreniu týchto druhov a musia ich odstraňovať na vlastné náklady. Za porušenie týchto povinností hrozí právnickým osobám a podnikateľom pokuta viac ako deväť tisíc eur a fyzickým osobám vyše tri tisíc eur. 

Za invázne rastliny sa podľa zákona považujú nepôvodné druhy, ktorých samovoľné šírenie ohrozuje biologickú rozmanitosť pôvodnej flóry. Momentálne je na zozname inváznych rastlín sedem bylín a štyri dreviny. Všetky dôležité informácie aj s vyobrazením inváznych druhov sú prístupné na webovej stránke štátnej ochrany prírody. Ministerstvo životného prostredia v súčasnosti pripravuje zákon o boji proti inváznym nepôvodným druhom, ktorý stanovuje pravidlá na prevenciu a zmiernenie ich nepriaznivého vplyvu. 

Má vzniknúť nový zákon

Návrh zákona súčasne implementuje do slovenského práva nariadenie Európskej únie, ktoré sa týka nepôvodných druhov. Oproti doterajšiemu stavu budú vypracované dva zoznamy inváznych rastlín a živočíchov, a to zoznam EÚ, ktorý má vzniknúť do konca tohto roka a národný zoznam, ktorý bude obsahovať invázne druhy ohrozujúce konkrétne Slovensko. Zákon by mal vstúpiť do platnosti vo februári budúceho roku. 

Ambrózia sa vyskytovala najmä v Bratislave a okolí, Košiciach a na Zemplíne, no ako invázna rastlina sa veľmi rýchlo a nekontrolovane rozšírila po väčšine územia Slovenska, najmä v teplejších oblastiach. „ Za posledné roky sme zaznamenali dosť výrazné rozšírenie ambrózie aj okolo Detvy a Vígľaša“, konštatuje Janka Lafférsová a dodáva, že nakoľko je to vetrom opelivá rastlina, jej peľ sa šíri na veľké vzdialenosti a tak aj monitorovacia stanica RÚVZ v Banskej Bystrici zachytávala vysoké koncentrácie jej peľu v ovzduší napriek tomu, že v regióne sa vyskytovala len ojedinele.

Neliečená alergia na ambróziu podobne ako aj u iných silných alergenóv spôsobuje výrazné zhoršenie zdravotného stavu a často prechádza do astmy. „Alergiu na ambróziu možno liečiť alergénovou imunoterapiou. No ak je liečba neúspešná, potom už možno potláčať len príznaky. To znamená užívanie liekov po celý život. Preto si treba uvedomiť, že ak necháme ambróziu na vlastnom pozemku nepokosenú, ohrozujeme tým zdravie aj druhých, a to nielen v bezprostrednej blízkosti,“ uzatvára. 

Viac o téme: RastlinyAlergiaAmbrózia
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu