KOŠICE - Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach dnes zaznamenala prvé kolapsy ľudí z tepla. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Ladislava Šustová.
"Do 13.00 h sme v dôsledku dehydratácie ošetrili spolu 13 ľudí prevažne v seniorskom veku. Zdravotný stav dvoch z nich si vyžiadal hospitalizáciu. U týchto pacientov sa v dôsledku horúceho počasia prejavili ťažkosti spojené s ich ochoreniami," skonštatovala Šustová.
Počas horúčav skolabuje denne asi sto ľudí
Počas horúčav zvykne podľa skúseností záchranárov skolabovať denne v priemere asi sto ľudí. "Ľudia každoročne, keď sa dostavia prvé horúce dni, precenia svoje sily na slnku, podcenia prevenciu, dobré rady a častejšie kolabujú," uviedol hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) Boris Chmel. Záchranári odporúčajú počas horúcich dní nevystavovať sa cez obed nadmerne slnku.
"Každý má pocit, že je po jari oddýchnutý, ale slnko nás môže zradiť aj pri športových výkonoch. Čiže to hlavné je, dodržiavať pitný režim, nechodiť príliš na slnko, predovšetkým v obedňajších hodinách od 11.00 do 15.00 h. Keď už niekto musí ísť v tomto čase von, mal by mať aspoň niečo na hlave," vysvetlil Chmel. Opatrný treba byť aj pri rýchlejšom prechode z chladnejšieho prostredia do tepla, kedy telo môže dostať tzv. teplotný šok.
Vysoké horúčavy predstavujú záťaž pre každý organizmus, no viac sú ohrozené ženy, ktoré kolabujú častejšie ako muži. "Takisto treba dávať pozor aj na deti a seniorov. Práve starší ľudia by napríklad nemali v takomto teple nakupovať cez deň, ale skoro ráno alebo večer, keď už slnečné lúče nie sú také silné," upozornil Chmel.
Pri kolapse človek náhle zbledne, dostaví sa nevoľnosť, môže ho obliať studený pot, stratí na chvíľu vedomie, no po pár sekundách sa začne preberať. "Vtedy ho treba dať do tieňa, dať mu trochu vody, ovlažiť ho, nechať ležať, lebo môže znova odpadnúť a zavolať na tiesňovú linku 155, kde mu operátor poskytne ďalšie rady a pošle pomoc," radí Chmel.
Počas horúčav treba dodržiavať pitný režim. Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre vody. Nevhodné sú s obsahom cukru, kofeínu, chinínu či alkoholu. Do pitného režimu sa teda nezapočítavajú malinovky, pivo, alkohol či káva. Ideálna je obyčajná voda, najlepšie vlažná. Piť treba pravidelne v menších dávkach. "V žiadnom prípade nečakajte na pocit smädu," zdôraznil Chmel. Alkoholu sa treba vyhýbať, pri horúčavách býva najčastejšou príčinou utopení.