BRATISLAVA - Do Grécka na ostrov Lesbos dnes odletela dvadsiatka slovenských policajtov ako výpomoc do agentúry na ochranu vonkajších hraníc Frontex. Pôsobiť budú v hotspote, kde bude ich základnou úlohou registrácia a zbieranie odtlačkov prstov nelegálnych migrantov. Devätnásť mužov a jedna žena budú pôsobiť v operácii Poseidon predbežne mesiac, potom bude nasledovať ich rotácia. Ako ďalej povedal pri príležitosti odchodu našich strážcov zákona na misiu minister vnútra Robert Kaliňák, policajti tak budú pomáhať aj pri väčšej ochrane Európskej únie pred nelegálnou migráciou.
"Je to ďalší príspevok Slovenska ako znak solidarity pri riešení migračnej krízy, ktorá Európu sužuje od minulého roku," poznamenal šéf rezortu.
Požiadavky z iných krajín na poskytnutie policajtov Slovensko zatiaľ nedostalo. Podľa ministra vnútra sa to vždy odvíja od konkrétneho tlaku na jednotlivé hranice. "Očakávame, že keď sa bude kumulovať väčší počet nelegálnych migrantov, ako sa to teraz deje na hraniciach s Macedónskom, a budú vyhľadávať iné trasy cez Bulharsko, Rumunsko, Ukrajinu či Maďarsko, budeme musieť celú našu hranicu podrobne monitorovať, aby sme v prípade núdze vedeli reagovať," povedal Kaliňák.
Uzatváranie hraníc zo strany Nemecka či Rakúska bude podľa neho tlačiť migrantov späť, a tí budú hľadať novú trasu. Za geograficky najkratšiu šéf rezortu považuje práve trasu Maďarsko - Slovensko - Česko - Nemecko, prípadne Maďarsko - Slovensko - Poľsko.
Služby policajtov v misiách bývajú štandardne 12-hodinové, no ako minister vysvetlil, všetko sa upraví podľa aktuálnych požiadaviek a kapacít. "Misia je medzinárodná pod hlavičkou agentúry Frontex, pre ktorú máme vyčlenených takmer sto policajtov, tí sa budú postupne vymieňať podľa aktuálnej situácie," povedal. Slovenskí strážcovia zákona budú slúžiť s policajtmi z viacerých štátov, tí naši vedia dobre po anglicky, čo bol základný predpoklad na túto misiu.
Slovenskí policajti odišli vo štvrtok 4. februára pomáhať s migračnou krízou aj do Macedónska a Slovinska. Na macedónsko-gréckej hranici pôsobí 25 našich strážcov zákona, na slovinsko-chorvátskej dvadsiatka policajtov. V Macedónsku pôsobia nielen na hranici s Gréckom, ale aj na hranici s Bulharskom, malá časť je i na hranici s Tureckom a malá s Albánskom. Naši policajti v Macedónsku nielen strážia hranicu, tiež zabezpečujú verejný poriadok, a to v spoločných hliadkach s českými a macedónskymi policajtmi. Obe misie boli plánované predbežne na mesiac.
Grécke úrady pozastavili médiám prístup do všetkých centier pre migrantov
Grécke úrady pozastavili médiám prístup do všetkých registračných a tranzitných centier pre migrantov, odvolávajúc sa na preľudnenosť týchto zariadení. Informovala o tom dnes agentúra AP.
Grécke ministerstvo pre imigračnú politiku dnes ohlásilo, že príslušníkom médií nebude "až do ďalšieho oznámenia" udeľovať povolenia na návštevu zariadení pre migrantov ležiacich či už na gréckych ostrovoch, alebo na pevnine.
Ministerstvo dodalo, že sa tak rozhodlo kvôli obrovskému množstvu migrantov a utečencov v týchto centrách, z ktorých väčšinu dokončili úrady len v priebehu tohto mesiaca.
Vyše 117.000 migrantov sa už v tomto roku doplavilo z Turecka k niektorému z gréckych ostrovov ležiacich v Egejskom mori. V rovnakom období ich tam v predošlom roku dorazilo len 4500, pripomenula AP.
Väčšina z migrantov z Grécka ďalej smeruje na sever do Macedónska a ďalších balkánskych krajín. Macedónsko pritom na svoje územie vpúšťa denne už len hŕstku z nich.