BRATISLAVA - Za zlú situáciu v školstve sú zodpovedné všetky doterajšie vlády. Vyplýva to z telefonického prieskumu, ktorý urobilo od 28. januára do 3. februára Európske analytické centrum (EAC). Prieskum robili na vzorke 1 043 respondentov starších ako 18 rokov. Prieskum ukázal, ako ľudia vnímajú aktuálnu situáciu v školstve a kto nesie za súčasný stav zodpovednosť. Respondentom analytické centrum dalo dve otázky: "Ako vnímate situáciu v školstve?" a "Ktorá vláda podľa vás nesie najväčšiu zodpovednosť za súčasný stav v slovenskom školstve?" Výsledky prieskumu poskytla analytička Európskeho analytického centra Kristína Šabíková.
Situáciu v školstve označilo v prieskume za zlú 55,7 percenta opýtaných, pričom za veľmi zlú ju považuje 17,9 percenta a za skôr zlú ako dobrú ju považuje 37,8 percenta respondentov. Naopak, ako dobrú vníma situáciu v školstve 32,8 percenta respondentov. Za veľmi dobrú ju označilo 3,8 percenta a skôr dobrú ako zlú 29 percent opýtaných.
Za krízu v školstve sú zodpovedné všetky doterajšie vlády, myslia si to 59,2 percenta opýtaných. Takmer štvrtina respondentov uviedla, že najväčší diel zodpovednosti nesú vlády Roberta Fica (24,5 %) a 8,1 percenta respondentov pripisuje najväčšiu mieru zodpovednosti pravicovým vládam. Približne rovnaký podiel respondentov (8,2 %) sa k otázke nevedel vyjadriť.
Šabíková k výsledkom prieskumu povedala, že premiér Robert Fico prezentuje štrajk učiteľov ako účelovú súčasť predvolebnej kampane opozičných strán, väčšina Slovákov však nevníma zlú situáciu v školstve len ako výsledok vlády Smeru.
"Rozhodnutia, ktoré mali negatívny vplyv na rezort školstva, podľa väčšiny Slovákov kumulujú už roky a ťažko povedať, ktorá z vlád má na súčasnom stave najväčší podiel viny," povedala Šabíková s tým, že o to väčšia zodpovednosť bude ležať na pleciach budúcich vlád, ktoré sa budú musieť problematickým rezortom školstva zaoberať.