Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Počet stiahnutých výpovedí sestier rastie: Zdravotníctvo ale aj tak trpí rakovinou!

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: thinkstock.com)

BRATISLAVA - Počet stiahnutých výpovedí sestier podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR rastie. K utorku 26. januára vzalo späť svoje výpovede celkovo 606 sestier, nemocnice zároveň prijali do pracovného pomeru 161 nových sestier. Informovala o tom riaditeľka komunikačného odboru MZ Zuzana Čižmáriková. Podľa údajov rezortu je tak aktuálne vo výpovedi 658 sestier a pôrodných asistentiek.

V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) už len dve zdravotné sestry nestiahli výpovede. Ako informovala hovorkyňa UNLP Ladislava Šustová, zo 65 zdravotných sestier výpovede k utorku stiahlo 63. Sestrám, ktoré výpovede nestiahli, uplynie 31. januára výpovedná lehota. Nemocnica v rámci organizačných opatrení prijala 15 nových sestier. 

Minister zdravotníctva Viliam Čislák konštatoval, že aktuálne počty výpovedí sestier svedčia o tom, že ide o lokálny problém v Prešove a v Žiline, aj tu však pacienti podľa neho dostávajú potrebnú zdravotnú starostlivosť. V žiadnom prípade podľa šéfa rezortu nie je dôvod na obavy, zdravotná starostlivosť vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) Jána Adama Reimana v Prešove a v Žilinskej fakultnej nemocnici je poskytovaná, obe nemocnice tiež zabezpečujú všetky potrebné služby.

V prešovskej nemocnici zostáva vo výpovedi podľa údajov rezortu zdravotníctva 314 sestier (späť vzalo výpoveď 81 sestier, nemocnica prijala 95 nových), v žilinskej nemocnici je vo výpovedi 179 sestier (37 sestier stiahlo výpoveď, nemocnica zamestnala 12 nových). 

Sestry a pôrodné asistentky na Slovensku, ktoré podali hromadné výpovede, majú tri požiadavky, a to zákon o odmeňovaní musí platiť pre všetkých zdravotníkov, koeficienty pre výpočet základnej zložky mzdy by sa mali zvýšiť. Základná zložka mzdy by sa mala taktiež navyšovať o každé tri roky praxe. 

Podľa sestier by mal riešiť aktuálnu situáciu v slovenských nemocniciach premiér Robert Fico. Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek spolu so Slovenskou komorou sestier a pôrodných asistentiek minulý utorok požiadali otvoreným listom predsedu vlády o pomoc, lebo podľa nich od ministra zdravotníctva Viliama Čisláka sa jej nedočkajú.

Situácia v zdravotníctve je kritická, súhlasí Sulík s biskupom Lachom

Situácia v zdravotníctve je podľa predsedu SaS Richarda Sulíka mimoriadne kritická, inak by sa k nej katolícky biskup nevyjadroval. Ako povedal Sulík, súhlasí s každým jedným slovom biskupa Milana Lacha. „V súvislosti so zdravotníctvom sme doteraz počuli najmä o korupčných kauzách namiesto skutočných reforiem,“ uviedol.

So slovami predsedu Rady Konferencie biskupov Slovenska (KBS) pre pastoráciu v zdravotníctve Milana Lacha sa stotožňuje aj podpredsedníčka NR SR Erika Jurinová (OĽaNO). „Na problémy zdravotných sestier vrátane ich neadekvátneho ohodnocovania a podmienok fungovania poukazujem celé štyri roky, no márne. Vládu Roberta Fica totiž nezaujímajú obyčajní ľudia, len finančné skupiny. Som rovnako ako Milan Lach pobúrená zastrašovaním nielen zdravotných sestier, ale i učiteľov, a verím, že vo svojom odhodlaní vytrvajú. Aktívni a angažovaní ľudia tejto vláde evidentne nevyhovujú,“ povedala Jurinová.

Slovenské zdravotníctvo sa podľa nej naozaj dostalo na dno a nie je to len o platoch. Upozornila, že nemocnice sa boria s finančnými problémami, ktoré obmedzujú ich chod. „Keby sa milióny nestrácali v čiernych dierach, pacienti by sa nemuseli obávať o to, či im bude poskytnutá riadna zdravotná starostlivosť. A sestry by nemuseli odpadávať ako muchy od preťaženia na niektorých oddeleniach. Bolo by dosť peňazí na vybavenie nemocníc, na nákup potrebných lekárskych prístrojov, na lepšiu starostlivosť i adekvátne zaplatenie sestier,“ zdôraznila. 

KDH podľa predsedu hnutia Jána Figeľa považuje súčasné slovenské zdravotníctvo za choré. „Je napadnuté rakovinou korupcie a nezodpovednosti na najvyšších úrovniach. Ak tisíce ľudí v priebehu roka predčasne zomierajú pre nedostatočnú, neúplnú či oneskorenú starostlivosť, je to neprijateľné, ba trestuhodné,“ povedal dnes s tým, že kolabujúce zariadenia sú zadlžené, zdravotné sestry a pracovníci nedostatočne odmeňované za odvedenú prácu.

Pacienti musia neprimerane dlho čakať na potrebné ošetrenia a operácie, lekári sú zaťažení byrokraciou. „Tento stav volá po ozdravení pomerov na všetkých úrovniach. KDH vyzýva premiéra, aby neriešil prednostne situáciu s migrantmi v Nemecku, lebo je to zástupný problém, ale osobne sa zasadil pre potrebné zlepšenia v zdravotníctve vrátane riešenia požiadaviek oprávnených zdravotných sestier,“ vyhlásil Figeľ. 

Predseda Rady Konferencie biskupov Slovenska (KBS) pre pastoráciu v zdravotníctve biskup Milan Lach v pondelok upozornil, že na celoštátnom stretnutí kňazov, ktorí poskytujú duchovnú službu v nemocniciach a iných lôžkových zariadeniach zdravotnej a sociálnej starostlivosti, na základe konkrétnych informácií z mnohých zdravotníckych zariadení na Slovensku, vystúpila do popredia v desivom obraze súčasná reálna situácia slovenského zdravotníctva.

„Jeho rastúca morálna aj materiálna bieda, zapríčinená bezohľadným drancovaním zo strany mocných; ponižovanie a ohrozenie pacienta; vykorisťovanie, útlak a znevažovanie zdravotníckych pracovníkov, osobitne sestier, dosiahli neúnosné rozmery,“ uviedol.

Podľa biskupa Lacha, ktorý je prešovským pomocným biskupom, namiesto vecného dialógu a hľadania prijateľných riešení nahromadených problémov sme svedkami arogancie moci, utláčania a zastrašovania poctivých, slušných ľudí, ktorí ešte našli v sebe statočnosť sa verejne angažovať.

Z týchto dôvodov sa biskup Lach obracia s naliehavou výzvou na predstaviteľov štátnej moci, osobitne na predsedu vlády Roberta Fica a na ministra zdravotníctva Viliama Čisláka, aby bezodkladne začali riešiť oprávnené požiadavky slovenských sestier na ozdravenie slovenského zdravotníctva, vyjadrené v dokumentoch práve prebiehajúcej celoštátnej iniciatívy, a okamžite zastavili zastrašovanie tých, ktorým jasne leží na srdci dobro pacienta a ich profesijná povinnosť a česť.

Zároveň sa obrátil na „predstaviteľov finančných a iných štruktúr skrytej, ale reálnej moci, ktoré sú pravými pôvodcami súčasných problémov a v skutočnosti riadia slovenské zdravotníctvo a ďalšie oblasti života našej krajiny, vrátane tzv. veľkej politiky: v mene chudobných, utláčaných, okrádaných a vykorisťovaných vás naliehavo žiadam: prestaňte považovať občanov Slovenskej republiky len za zdroj obohatenia a ľahkého zisku!“

Viac o téme: Ján FigeľRichard SulíkMinisterstva zdravotníctva
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu