BRATISLAVA - Sedia v laviciach, nič nehovoria, sotva ste o nich počuli, nevyvíjajú žiadnu aktivitu a zarábajú desaťtisíce eur. Práca snov. Reč je o niektorých našich poslancoch. Pozreli sme sa na vybrané aktivity našich zástupcov v Národnej rade. Niektorí sa od práce veru nepretrhli.
Našim poslancom sa pomaly končí štvorročné pôsobenie v parlamente. Pozreli sme sa na to, ako sa im darilo. Vybrali sme štyri kategórie, v ktorých sme vyhodnotili tých "naj" poslancov. Na mušku sme si zobrali ich počet vystúpení v parlamente, počet predložených zákonov, počet ospravedlneniek, o ktoré požiadali a počet absencií pri hlasovaniach.
Pri plate zhruba 3 a pol tisíca eur za robí radový poslanec za rok asi 43 tisíc eur. Vynásobme to štyrmi, keďže jedno volebné obdobie trvá štyri roky a dostaneme dokopy vyše 170 tisíc eur. O takých peniazoch môže obyčajný Slovák iba snívať. Posúďte sami, či si niektorí poslanci zaslúžia za svoj výkon taký plat.
TOP najtichší poslanci
Za rok sa poslanci zídu v parlamente približne 90-krát. Za jedno volebné obdobie (4 roky) strávi teda poslanec v parlamentných laviciach asi 360 dní. Za tento dlhý čas však niektorí poslanci iba zohrievajú svoje teplé miestečka a to bez jediného slovka. Najviac držali "bobríka mlčanlivosti" smeráci. Michal Lukša, Viera Mazúrová, Vladimir Faič, Ivan Varga či Iveta Lišková prehovorili za štyri roky iba párkrát. Aj to iba uvádzali do rozpravy návrhy zákonov. Dá sa teda povedať, že štyri roky dokopy nič nepovedali.
Michal Lukša (Smer) - 4 vystúpenia
Viera Mazúrová (Smer) - 4 vystúpenia
Vladimír Faič (Smer) - 9 vystúpení
Ivan Varga (Smer) - 9 vystúpení
Iveta Lišková (Smer) - 10 vystúpení
TOP absentéri pri hlasovaniach
Takmer 6 tisíckrát. Toľko sa za štyri roky v našom parlamente hlasovalo. Z toho suverénne najviac chýbal na hlasovaní predseda SDKÚ Pavol Frešo. Za ním nasleduje bývalý minister práce Jozef Mihál a expremiér Mikuláš Dzurinda. Do prvej päťky sa dostali aj dve dámy - Magda Vášaryová a Mária Ritomská.
Pavol Frešo (SDKÚ) - 2604
(Zdroj: SITA)
Jozef Mihál (SAS) - 2240
(Zdroj: SITA)
Mikuláš Dzurinda (nezaradený) - 2109
(Zdroj: SITA)
Mária Ritomská (nezaradená) - 1897
(Zdroj: Jan Zemiar)
Mágda Vášaryová (nezaradená) - 1845
Ivan Mikloš (nezaradený) - 1821
(Zdroj: Jan Zemiar)
TOP počet ospravedlnení
Každý poslanec má nárok na ospravedlnenie svojej neúčasti v čase rokovania parlamentu. Najviac ospravedlneniek z dôvodu pracovných ciest predložil bývalý financmajster Ivan Mikloš. Ten približne rok radí ukrajinskej vláde s reformami. Za ním nasleduje exminister práce Jozef Mihál, Mikuláš Dzurinda, Pavol Frešo, Ján Hudacký či primátor Košíc Richard Raši.
Ivan Mikloš (nezaradený) - 103 dní
Jozef Mihál (SAS) - 91 dní
Mikuláš Dzurinda (nezaradený) - 89 dní
Pavol Frešo (SDKÚ) - 82 dní
Ján Hudacký (KDH) - 68 dní
Richard Raši (Smer) - 60 dní
Rudolf Chmel (Most-Híd) - 58 dní
Nepredložili žiadny zákon
K základným funkciám poslanca patrí predkladanie zákonov či noviel. Za štyri roky sa však v radoch vládnej strany našlo až 16 poslancov, ktorí do pléna nepredložili nič. Zákon môžu predložiť aj mnohopočetné skupiny poslancov, čo väčšina zo 150 zástupcov ľudu splnila aspoň raz. Spolu so smerákmi nepredložil ani jeden zákon bývalý premiér Mikuláš Dzurinda.