BRATISLAVA - V dôsledku nízkych teplôt, ktoré Slovensko sužujú v posledných dňoch, sa na všetkých tokoch Slovenska vytvorila napätá hydrologická situácia. Informuje o tom vo svojej analýze hydrologička Soňa Liová zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).
Od 30. decembra 2015 začal podľa jej slov od severovýchodu prúdiť nad Slovensko studený vzduch a nad jeho územie sa rozšírila mohutná tlaková výš. Ako tvrdí, v dôsledku výnimočne chladného počasia sa na všetkých tokoch Slovenska vytvorila napätá hydrologická situácia. "Priebehy vodných hladín sú ovplyvňované intenzívnymi ľadovými úkazmi ako sú ľadová triešť, ľad pri brehu, ale najmä celkové zámrzy vodných tokov," skonštatovala Liová.
V povodí Váhu nízka vodnosť, od 220 do 350 dňových prietokov, spôsobila podľa nej rýchly nástup týchto ľadových úkazov. V prvých dňoch januára (2. a 3.1. 2016) klesli teploty vzduchu v povodí horného Váhu a hornej Oravy na -17 až -19 stupňov Celzia. "V dôsledku silnejúcich ľadových úkazov, ako úplný zámrz toku, voda tečúca po ľade, ľadová zápcha, stúpli hladiny na mnohých tokoch," priblížila Liová. Vo vodomerných staniciach Čierny Váh a Liptovský Hrádok – Belá boli prekročené I. stupne povodňovej aktivity.
Pracovníci SHMÚ-Žilina vykonali v uplynulých dňoch kontrolné merania, pri ktorých zmapovali výskyt ľadových úkazov v povodí horného Váhu a Turca.
Momentálne SHMÚ upozorňuje na hydrologickú výstrahu I. stupňa, ktorá platí až do odvolania pre okres Liptovský Mikuláš. Vzhľadom na veľmi nízke teploty vzduchu sa na tunajších tokoch vytvárajú ľadové bariéry a voda tečie po ľade. To podľa SHMÚ následne spôsobuje vzdutie vodných hladín s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity. Vývoj hydrologickej situácie SHMÚ priebežne aktualizuje.