PORTREATH - Návšteva, na akú sa nedostane každý. Ozbrojené zložky každého štátu si chránia svoje tajomstvá, Topkám sa však podarilo navštíviť vojenskú základňu Veľkej Británie, jednu z tých, na ktorej pobehovali vojaci už počas Druhej svetovej vojny. Dnes v týchto priestoroch leží radar, ktorý je súčasťou vzdušnej obrany celého kráľovstva.
Základňa bola postavená v roku 1940, počas Druhej svetovej vojny patrila medzi najvýznamnejšie letecké základne v Británii. Najprv tam sídlilo velenie, od októbra 1941 bola stanicou pre jednotky, ktoré lietali do severnej Afriky a na Blízky východ. My sme sa na ňu dostali v čase, keď sa tieto budovy na juhozápadnom cípe krajiny využívajú na omnoho nenápadnejšie účely.
Radarový systém, ktorý základňa skrýva pod bielou kupolou podobnou vymyslenému prístroju zo sci-fi série o mutantoch, má chrániť nielen Veľkú Britániu, ale najmä najrušnejší vzdušný priestor na svete. Zachytí každý lietajúci objekt, identifikuje ho a následne vyhodnotí, či ide o potenciálnu hrozbu, a to behom pár sekúnd. V danom okamihu je schopná odoslať príkaz na zneškodnenie cieľa.
Royal Air Force si veľmi potrpia na udržanie tajomstva pred okolitým obyvateľstvom. Aj na návštevy boli veľmi prísni, po príchode na miesto neustále sledovali všetky naše kroky. Napriek tomu nám ukázali, čo dokážu v plnej pripravenosti. Niet sa prečo diviť, že Slováci tak často a radi cvičia spoločne s britskými kolegami, máme sa od nich určite čo učiť. Význam našej návštevy ale nesúvisel s vojakmi.
Týkal sa radarového systému, ktorý spravuje britská spoločnosť s dlhoročnou tradíciou menom BAE Systems a ľudí, ktorý tento stroj obsluhujú. Profesionáli, ktorí na základni pracujú, dobre vedia, akú dôležitú úlohu vykonávajú. Sú ale slušní a svojím zvláštnym suchým spôsobom veľmi vtipní. Z bezpečnostných dôvodov nebudeme uvádzať ich mená.
Britskí vojaci sú totiž zvyknutí na spoluprácu so Slovákmi. Existuje viacero projektov, ktoré nás spájajú, od historického partnerstva, ktoré začalo počas druhej svetovej vojny, keď slovenskí hrdinovia slúžili v Royal Air Force, až po spoločné výcviky a iné vzdelávacie aktivity, ktoré Slováci pravidelne absolvujú spolu so skúsenejšími britskými ozbrojenými zložkami.
Aj naša návšteva tak prispela svojou troškou k upevneniu vzájomnej veľmi zaujímavej spolupráce. Definitívnym krokom by bol nákup radarového systému, na fungovaní ktorého sa podieľajú aj slovenské firmy. Presvedčili sme sa, že ide o kvalitatívne vyhovujúci produkt.