BANSKÁ BYSTRICA - Koniec októbra a november už neprinesú v peľovej situácii žiadne prevratné zmeny. Prognóza na nasledujúce dni je pre polinotikov priaznivá. Konštatovala to hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Tolnayová.
Výrazné ochladenie a zrážková činnosť priniesli so sebou v uplynulých dňoch iba minimum peľu v ovzduší na celom území Slovenska. Peľ inváznej ambrózie, ktorý je najvýznamnejším alergénom aj neskorej jesene, dosiahol najvyššie koncentrácie v Košiciach. V ovzduší sa ešte vyskytovali peľové zrná paliny, tráv, mrlíkov i rastlín z čeľade astrovitých a pŕhľavovitých.
"Koniec októbra a november neprinesú žiadne prevratné zmeny. V ovzduší sa bude vyskytovať už len minimum peľu a vplyvom nočných mrazíkov aj stále sa znižujúce denné koncentrácie spór húb – plesní. Tie ešte môžu polinotikom spôsobiť mierne reakcie," priblížila Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici.
Ako dodala, neskorá jeseň s alergologicky nevýznamnými dennými koncentráciami peľu v ovzduší síce prináša úľavu polinotikom, ale chladné počasie najmä s teplotami okolo nuly môže u citlivých jedincov vyvolať alergiu na chlad. A keďže v tomto období už ľudia začínajú tráviť viac času doma, v uzavretom prostredí, viac pozornosti svojmu zdravotnému stavu musia venovať tí, ktorí sú precitlivelí na niektoré alergény vnútorného prostredia, napríklad na roztoče či srsť domácich miláčikov.