Sobota2. november 2024, dnes je Pamiatka zosnulých,

Zvýšte hygienu, ak chováte korytnačky: Môžu prenášať salmonelu!

(Zdroj: SITA)

BANSKÁ BYSTRICA - Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici upozorňuje ľudí, ktorí v domácnosti chovajú korytnačky a gekóny, aby dodržiavali prísne hygienické pravidlá. V auguste tohto roka totiž v Banskobystrickom okrese ochorelo štvormesačné dieťa, u ktorého z výteru z konečníka izolovali baktérie z rodu Salmonela (exotický druh). Hygienici zistili, že rodina v domácnosti chovala práve tieto exotické zvieratá.

Ako uviedla hovorkyňa RÚVZ v Banskej Bystrici Mária Tolnayová, ochorenie si vyžiadalo hospitalizáciu na infekčnom oddelení pre vážne ohrozenie zdravia dieťaťa. "Laboratórne vyšetrenie vzoriek potvrdilo prítomnosť salmonel v podstielkach u gekónov, ako aj vo vode od korytnačiek. Našťastie v tomto prípade sa dieťa uzdravilo," priblížila prípad hovorkyňa. 

V prevažnej väčšine ochorení na salmonelózu je faktorom prenosu infekcie potravina, kontaminovaná zárodkami salmonel. "V súčasnosti nadobúda význam v prenose infekcie aj priamy alebo nepriamy kontakt s nakazeným zvieraťom. Tento spôsob prenosu sa vyskytuje hlavne u populácie, ktorá je na infekcie vnímavejšia – hlavne deti vekovej kategórie do piatich rokov, seniori či osoby s poruchami imunity. Z literatúry je známy aj prípad päťročného chlapca, ktorý sa infikoval po kontakte s korytnačkou a následne sa u neho vyvinulo poškodenie mozgu," uviedla Monika Musilová z odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ. 

Rodičia podľa odborníkov mnohokrát ani netušia, že domáce zvieratko, ktoré kupujú pre svoje deti, môže byť prameňom nákazy na salmonelózu. Na Slovensku a ani vo väčšine európskych krajín nie je legislatívne upravená povinnosť predajcov preukázateľným spôsobom informovať kupujúcich o možnom riziku nákazy. Pritom domácich miláčikov v prevažnej väčšine rodičia kupujú pre menšie deti, ktoré ešte nemajú zafixované hygienické návyky a sú oveľa citlivejšie na získanie nákazy ako dospelí.

Baktérie rodu Salmonela sú normálnou súčasťou črevnej flóry korytnačiek a ich trusom sú vylučované do prostredia, v ktorom jedince žijú (akvárium), alebo sa pohybujú (obydlie chovateľov). Mláďatá sú v 96 percentách nosičmi salmonel. Salmonelové baktérie získavajú z kloaky matky a z prostredia hniezda, v ktorom sa liahnu. Dôležitým faktorom je, že u zvierat sa neprejavujú príznaky ochorenia, salmonely vylučujú z tela do prostredia v nepravidelných časových intervaloch a infekcia môže u človeka vzniknúť aj za niekoľko rokov od zakúpenia korytnačky.

Človek sa infikuje salmonelami priamym kontaktom s korytnačkami a gekónmi alebo nepriamym kontaktom s ich trusom, ktorý sa zachytáva na ich tele či aj z vody akvária, prípadne kontaktom s infikovaným krmivom. Kontaminovanými rukami alebo predmetmi používanými pri čistení akvária, sa môžu preniesť salmonelové baktérie na iných členov domácnosti. 

Preto treba napríklad zabrániť voľnému pohybu zvierat v obytných priestoroch, oddeliť zvieratá od miest na prípravu a konzumáciu stravy či zamedziť kontaktu rizikových skupín so zvieratami (deti vo veku do päť rokov, tehotné ženy, seniori a ľudia so zníženou imunitou). Pri manipulácii so zvieratami je potrebné dodržiavať prísne hygienické pravidlá (dezinfekcia, hygiena rúk po ošetrovaní zvierat), pričom na likvidáciu salmonel v prostredí sú účinné bežné chlórové dezinfekčné látky. 

Odborníci neodporúčajú kupovať malé vodné korytnačky a gekóny pre deti namiesto hračiek, ani ich chovať v domácnostiach, kde sú deti vo veku do päť rokov. Toto opatrenie sa odporúča dodržiavať aj v predškolských a školských zariadeniach. 

Viac o téme: Banská BystricaRegionálny úrad verejného zdravotníctvaSalmonela
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu