BRATISLAVA - Na internete sa objavujú výstrahy, v ktorých potenciálni vodiči varujú ostatných pred tým, aby nezastavovali osobám, ktoré postávajú pri cestách a zastavujú autá. Pod rôznymi zámienkami takto lákajú od vodičov peniaze. Zisťovali sme, či sa majú ľudia obávať alebo ide o ďalší výmysel, tzv. hoax.
"Po frekventovaných lokalitách v Bratislave sa pohybuje Audi A8," napísal nám čitateľ a doplnil: "Osoba pod menom Abraham Mustafa vystupuje ako konateľ, resp. riaditeľ prepravnej spoločnosti a zastavuje idúce autá so žiadosťou o pomoc. Od zastavených požaduje výmenou za rôzne šperky, či iné drohecenné predmety, peniaze." V závere čitateľ dodal, že drahocennosti, ktoré Mustafa takto ponúka, pochádzajú z trestnej činnosti, a teda nie sú jeho. Údajne ich získal krádežou.
Na situáciu, ktorá poburuje nejedného obyvateľa hlavného mesta, sme sa pýtali kompetentných. "Vami uvedené oznámenie na útvaroch v pôsobnosti Krajského riaditeľstvaPolicajného zboru v Bratislave neevidujeme," potvrdila hovorkyňa bratislavských policajtov Lucia Mihalíková. Je teda na mieste vyvrátiť tvrdenie nášho čitateľa a skonštatovať, že internetom sa šíri ďalší hoax, ktorý má jediný cieľ, a to vyvolať nepokoj u občanov.
V Česku sa šíri iný prípad
Podobný prípad sa šíri aj sociálnymi sieťami v Česku. Roman sa podelil s kamarátmi na Facebooku so svojím zážitkom. Ako sám uviedol, polícia jeho tvrdenia nepotvrdila.
Na ceste ho mal zastaviť najprv jeden utečenec a potom sa k nemu mala pridať celá skupina. Mali mu búšiť na okno a silou-mocou ho chceli zastaviť. Ako sám uviedol: "Som pomerne veľký a škaredý chlap, ale aj pre mňa bolo toto stretnutie krajne nepríjemné. Nechcem si ani domyslieť, aké by toto stretnutie malo následky, keby zastavili auto so seniorom alebo matku s deťmi."
V závere svojho prejavu adresoval slová ľuďom, ktorí utekajú z vojnou zmietanej krajiny. "Je potrebné sa zodvihnúť a neumožniť takejto zberbe obsadiť naše krajiny." Nakoľko polícia hodnovernosť jeho slov nepotvrdila, je na mieste zamyslieť sa nad príbehom a opýtať sa, či nejde náhodou o výmesel, teda hoax.