BRATISLAVA - Spolu 868 kolapsov z tepla evidujú záchranári od pondelka 3. augusta do dnešného podvečera. Ako povedal Jozef Minár z Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby, ku kolapsovým stavom počas soboty privolali záchranárov 139-krát. Najviac výjazdov, 34, mali v Prešovskom kraji, najmenej v Bratislavskom a Trnavskom kraji, v oboch krajoch mali dnes po deväť výjazdov. Počas pracovných dní, teda od pondelka až do piatka zaznamenali na celom Slovensku spolu 729 kolapsov z tepla, pričom vo štvrtok ich bolo 108 a v piatok 110.
Teploty majú v najbližších dňoch na väčšine Slovenska ešte stúpať, a to až na 38 stupňov Celzia. Záchranári preto varujú najmä seniorov, chorých, ale aj rodičov malých detí pred prílišným vystavovaním sa slnečným lúčom. Opatrný treba byť aj pri prechode z chladnejšieho, napr. klimatizovaného prostredia, do tepla. Telo môže dostať tzv. teplotný šok. Dôležité je piť pravidelne v dostatočnom množstve, nie naraz väčšie množstvo chladených nápojov. Najlepšie je mať vodu vždy pri sebe a piť priebežne počas celého dňa. Vyhýbať sa treba alkoholu. Dôležitý je aj ľahký priedušný odev z prírodných materiálov a pokrývka hlavy, ako klobúk, šatka či šiltovka.
Príznaky prehriatia organizmu sú bledá pokožka, potenie, bolesť hlavy, únava, slabosť, nutkanie na vracanie či samotné vracanie. Človeka je najlepšie v takomto prípade premiestniť do chladnejšieho a tienistého prostredia, vhodne ho uložiť, sledovať jeho základné životné funkcie a komunikovať s ním. Veľmi dôležité je u postihnutého nahradiť stratu tekutín spôsobenú prehriatím, ochladiť telo vlažnou sprchou alebo studenými obkladmi. Postihnutému nikdy nepodávame alkoholické nápoje alebo kávu. Ak je už človek v bezvedomí, je treba okamžite privolať záchrannú zdravotnú službu na tiesňovej linke 155 a dodržiavať pokyny operátora zdravotnej služby.