BRATISLAVA - Napätá situácia okolo imigrantov zamestnáva celú Európu. Referendum v Gabčíkovo preto pútalo veľkú pozornosť nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Médiá pozorne sledovali, ako sa občania nakoniec rozhodnú. O referende informovali viaceré svetové médiá. Okrem iných aj z Číny, Fínska či Malajzie.
Referendum v Gabčíkovo bolo témou uplynulého víkendu. Až 97 % zúčastnených sa vyslovilo proti prijatiu utečencom, no vláda pravdepodobne ich vôlu nebude brať do úvahy. Preto na seba pútalo takú pozornosť aj vo svete. Správe sa venovali najmä rakúske médiá, no písali o tom aj v Nemecku, Číne, Indii, Malajzii či Fínsku.
Ministerstvo: Ide len o dočasné umiestnenie
Ministerstvo vnútra tvrdí, že rozumie výsledku referenda v Gabčíkove. Podľa neho je prejavom obáv z migrantov, ktoré má celé Slovensko, a práve preto vláda SR zviedla tvrdú diplomatickú vojnu a zabránila schváleniu povinných kvót, ktoré chcel členským krajinám Európskej únie nadiktovať Brusel. Podľa ministerstva ide len o dočasné umiestnenie.
Gabčíkovčania odmietli utečencov
Na hlasovaní sa zúčastnilo 2603 oprávnených voličov, čo je 58,46 percenta. Z nich bolo 2 501 proti. „Som veľmi rád, že výsledok odzrkadľuje postoj občanov. Očakávali sme, že ľudia prídu a vyjadria svoj názor a za účasť im ďakujem. Toto rozhodnutie je veľmi významné z hľadiska bezpečnosti a zdravia našich obyvateľov. Ďakujem všetkým, že prišli k urnám a napriek tomu, že výsledok referenda nie je záväzný pre orgány štátnej správy, pre nás je dôležité, aby sme mohli prezentovať postoj našich občanov,“ povedal po vyhlásení výsledkov starosta obce Iván Fenes.
Ako informoval, jeho prvoradou úlohou bude začiatkom budúceho týždňa obrátiť sa na Ministerstvo vnútra SR, Migračný úrad a na majiteľa budov STU, aby rešpektovali názor občanov. „Neželáme si v obci utečencov,“ zdôraznil Fenes. „Chceme, aby sa obyvatelia nášho mesta cítili v bezpečí, aby ich život, zdravie a majetok nebol ohrozený,“ podčiarkol. Starosta dodal, že v histórii obce to bolo doteraz druhé ľudové hlasovanie. Predchádzajúce dopadlo neúspešne. „Na otázku, či obyvatelia chcú, aby sa z obce Gabčíkovo stalo mesto, odpovedalo vtedy len 47 percent občanov, väčšinou kladne,“ pripomenul.