WASHINGTON – Výročná správa amerického Ministerstva zahraničných vecí o ľudských právach vo svete v roku 2014 v kapitole venovanej Slovensku upozorňuje na "zneužívanie moci predstaviteľmi súdnictva, chýbajúce kontroly v rámci justičného systému, nízku dôveru verejnosti v súdnictvo a sociálnu diskrimináciu Rómov i násilie voči nim".
Za ďalší problém Slovenska v oblasti ľudských práv správa označuje občiansko-právne žaloby členov politickej a justičnej elity na tlač za očierňovanie svojej osoby. Celý text správy zverejnilo ministerstvo na svojej webovej stránke. Link na časť venovanú Slovensku
Správa spomína, že vláda vyšetrovala údajné zneužívanie moci príslušníkmi bezpečnostných síl a ďalších vládnych inštitúcií, a podotýka, že niektorí pozorovatelia spochybnili dôkladnosť týchto vyšetrovaní. Konštatuje tiež korupciu niektorých štátnych úradníkov, ktorá zostala nepotrestaná.
V pasáži venovanej súdnictvu správa uvádza, že zákon zakotvuje jeho nezávislosť, ktorú však podrývajú problémy s korupciou a zastrašovanie sudcov, napríklad disciplinárnym konaním. Spomína, že požiadavku, aby mali sudcovia bezpečnostnú previerku, je možné zneužiť na politické ciele.
Disciplinárne konanie proti sudcom za zdĺhavé procesy označuje správa za veľmi inkonzistentné. "V niektorých prípadoch úrady jasne využili disciplinárne konanie na zastrašenie sudcov, aby títo rozhodli v prospech strany preferovanej svojimi nadriadenými... Táto prax viedla k atmosfére všeobecnej nedôvery v súdnictvo". Menovite spomína bývalého sudcu Najvyššieho súdu Štefana Harabina a sudcu Miroslava Gavalca.
Správa vyzdvihuje zákonnú možnosť vyjednávať o vine, ktorá zredukovala počet nevybavených prípadov na súdoch. Konštatuje, že v roku 2013 táto možnosť vyriešila 9913 súdnych prípadov.
V časti venovanej antisemitizmu správa uvádza, že ho šíria organizované neonacistické skupiny, ktoré majú podľa odhadov 500 aktívnych členov a niekoľko tisíc sympatizantov. V tejto súvislosti spomína vyjadrenia podpory pre vojnový Slovenský štát.
Americká diplomacia venuje vo výročnej správe veľký priestor prístupu Slovenska k rómskej menšine. Konštatuje, že sociálna diskriminácia Rómov a jednotlivcov neeurópskeho pôvodu je v krajine bežná. Uvádza, že rómske etnikum je druhá najväčšia etnická menšina - počet Rómov na Slovensku odhadujú experti na 350.000-500.000. Rozvojový program OSN (UNDP) v roku 2012 uvádzal počet 402.000. Podľa správy žije 53 percent rómskeho obyvateľstva na okraji spoločnosti. Spomína júlový protirómsky pochod ultrapravicových skupín v Bratislave a augustové zhromaždenie "proti cigánskemu teroru na východe Slovenska" v Gelnici.
Rómovia podľa správy naďalej čelia rozšírenej diskriminácii v zamestnaní, vzdelávaní, zdravotnej starostlivosti, bývaní a poskytovaní pôžičiek, ale aj zo strany komerčných služieb, ako sú reštaurácie, kaderníctva či verejná doprava. Spomína, že v niekoľkých nemocniciach na východnom Slovensku pretrváva podľa mimovládnych organizácií segregácia rómskych rodičiek od nerómskych žien - Rómky nesmú používať rovnaké kúpeľne a WC. Nemocnice argumentovali, že zoskupili pacientov podľa úrovne ich hygieny, a nie rasy. Správa tiež vytýka Slovensku oddeľovanie rómskych detí do osobitných tried či škôl.
Podobne ako Slovensko kritizujú USA za prístup k Rómom aj Česko. Zo správy amerického ministerstva zahraničných vecí vyplýva, že k diskriminácii rómskej menšiny v Česku v ostatnom čase zvýšenou mierou prispievajú politickí predstavitelia krajiny, informoval spravodajský server Novinky.cz. Konštatoval, že časť venovaná prístupu k rómskej menšine je najobsiahlejšou kapitolou zo všetkých ľudskoprávnych tém venovaných Česku.
"Podľa mimovládnych organizácií vzrástol počas roku 2014 stupeň nenávistných prejavov zo strany politikov - vrátane poslancov, senátorov a komunálnych politikov z celého politického spektra," citujú Novinky.cz z americkej správy.
Správa hodnotí jednotlivé oblasti ľudských práv v SR bod po bode. Konštatuje, že sa nevyskytli žiadne informácie o tom, že by vláda alebo jej agenti na Slovensku nezákonne niekoho zabili, ani informácie o politicky motivovanom zmiznutí ľudí či únosoch. Podmienky v slovenských väzniciach podľa správy vo všeobecnosti spĺňajú medzinárodný štandard. Ústava a zákon zakazujú náhodné zadržania a vláda tento zákaz rešpektuje. Nie sú tiež žiadne informácie o politických väzňoch či väzbách.
Ústava a zákon zaručujú slobodu prejavu a tlače. Vláda to v zásade rešpektuje, pričom v niektorých prípadoch bráni kritike a obmedzuje prejavy a aktivity skupín, ktoré považuje za extrémistické, uvádza ďalej správa. Kladne hodnotí rešpektovanie politických práv na Slovensku, kde ústava a zákon umožňujú občanom zmeniť prostredníctvom volieb vládu. Pracovné podmienky na Slovensku sú podľa správy prijateľné.