BRATISLAVA - Medzi ľuďmi pomerne populárny prezident Andrej Kiska sa pri príležitosti prvého výročia svojho nástupu do funkcie rozhodol, že Slovákov osloví netradičným spôsobom. Miesto toho, aby v médiách pozýval verejnosť na Deň otvorených dverí v Grasalkovičovom paláci, využil sociálne siete, čím dal najavo, že patrí k modernej generácii.
Počas Dňa otvorených dverí mali návštevníci možnosť pozrieť si priestory paláca, napríklad Zelený salón či Kaplnku sv. Barbory a tiež vystavené vyznamenania za zásluhy ako napríklad Rad bieleho dvojkríža či Pribinov kríž. Mohli tiež vidieť prehliadku čestnej stráže prezidenta. "Prišlo sem množstvo úžasných ľudí. Bola tu napríklad bývalá domovníčka, ktorá sa bola pozrieť, čo sa stalo s jej bytom, bolo tu strašne veľa mladých ľudí," opisoval Kiska svoje zážitky.
Desiatky fotiek a stovky rozdaných podpisov sú výsledkom pre verejnosť atraktívnej politiky Andreja Kisku v kombinácii s dobrým počasím. Aj keď väčšinu návštevníkom tvorili deti z rôznych škôl alebo naopak dôchodcovia, prezident sa s návštevníkmi paláca neváhal porozprávať o čomkoľvek. Ľudí od stretnutia s obľúbeným Kiskom neodradili ani bezpečnostné opatrenia.
"Ľudia sú veľmi radi, keď sa môžu stretnúť s prezidentom, potriasť mu rukou, spraviť si selfie," vysvetľoval prezident svoju motiváciu a v duchu priateľskej atmosféry doplnil aj informáciu o trapase, ktorý sa mu počas prezidentovania stal: "Okrem toho, že som na jednom veľkom prijatí kráčal s rozviazanou topánkou... Keď ma na to upozornila moja ochranka, tak som sa nemohol pred všetkými zohnúť a zaviazať si šnúrky, takže som kráčal tak, aby som si na ne aspoň nešliapol."
Pred novinármi Kiska priznal aj to, že mu v paláci chýba rodina, no manželku Martinu zrejme nepresvedčí, aby spolu s deťmi pricestovala do Bratislavy. Pri otázke, ktoré zážitky boli pre prezidenta najsilnejšie, mal jasnú odpoveď - prijatie u pápeža Františka. "Išla z neho nesmierna pokora a ľudskosť," zdôraznil. Amerického prezidenta Baracka Obamu a nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú označil za "silné osobnosti, ktoré sa pýtajú priame otázky a očakávajú priame odpovede".
Vyjadril sa aj ku kritike. "Niektorí politológovia mali predstavu, hlavne na základe predvolebného boja, že sa zo mňa stane kritik vlády, ten, ktorý bude v súboji s premiérom a vládou," zareagoval Kiska na hodnotenie politológov, ktorí mu vyčítajú pasivitu. Dodal, že sa snaží byť konštruktívny. "Ak sú veci, s ktorými nesúhlasím, tak to poviem. Ak sú veci, s ktorými súhlasím, tak pochválim".