BANSKÁ BYSTRICA - Digiškola na kolesách sa dnes zastavila na Námestí SNP v Banskej Bystrici. Je jedným z 18 miest na Slovensku, kde si školáci, učitelia i rodičia v putovnej digitálnej učebni, vybavenej tabletmi a interaktívnou tabuľou, mohli vyskúšať vzdelávanie najmodernejšou metódou. Ako môže vyzerať trieda v 21. storočí a digitálny vzdelávací obsah, Banskobystričanom ukázal predseda NR SR a digitálny líder Peter Pellegrini.
Kamión s ukážkovou učebňou križuje celé Slovensko a bude ešte niekoľko týždňov. Roadshow Digiškola je dnes v polovici, doteraz ju navštívilo vyše 200 škôl a zhruba 500 žiakov. Ako Pellegrini priznal, tento národný projekt Elektronizácia vzdelávacieho systému regionálneho školstva, ktorý realizuje ministerstvo školstva a je spolufinancovaný zo štrukturálnych fondov, je jeho "srdcovou záležitosťou".
"Pred dvomi rokmi skrsla myšlienka, aby sme do našich tried priniesli najmodernejšiu technológiu, aby sme oživili vyučovanie. Čo je však pre nás najdôležitejšie, aby sme mladej generácii dali digitálne zručnosti, pretože nová doba si ich z roka na rok vyžaduje stále viac," konštatoval predseda NR SR v súvislosti s významom národného projektu.
Interaktívna tabuľa, na ktorú už nepotrebujete kriedu ani špongiu, testovanie žiakov pomocou tabletov namiesto písomných päťminútoviek - aj takto dnes vyzerá vyučovacia hodina na mnohých slovenských školách. Digiškola na kolesách prináša v špeciálnom kamióne do 18 slovenských miest ukážkovú učebňu, v ktorej si moderné vzdelávacie pomôcky môžu vyskúšať všetci.
Ako tiež Pellegrini zdôraznil, digitálne technológie nesmú byť len výsadou detí pochádzajúcich zo silnejších sociálnych vrstiev, a preto je dôležité, aby štát v školách vytváral také podmienky, aby sa s nimi naučili robiť všetky deti bez ohľadu na to, aký je ich sociálny status a z akej sociálnej vrstvy pochádzajú.
Pellegrini tiež poznamenal, že spočiatku sa obával, ako zareagujú samotní pedagógovia. "Začať vyučovať s použitím moderných technológií nie je jednoduché, ale môžem potvrdiť, že naši učitelia sú skvelí. Absolvujú školenia a už dnes na mnohých školách reálne prebieha výučba na tabletoch," dodal.
V rámci projektu získali materské, základné (ZŠ) a stredné školy (SŠ) s výnimkou Bratislavského samosprávneho kraja doteraz 5680 digitálnych setov pozostávajúcich z interaktívnej tabule a notebookov. Tabletové učebne dnes fungujú na 1029 slovenských ZŠ a SŠ, vyučujú sa v nich viaceré predmety. Školy využívajú 20.000 tabletov.
Na návštevu kamióna a infokioskov roadshow Digiškola na kolesách sa môže prihlásiť každá škola, ktorá chce spoznať výhody moderného digitálneho vyučovania. Viac informácií nájdete na www.digiskola.sk.
Digiškola na kolesách navštívi tieto mestá:
9. 6. Žilina, mesto a Mirage
10. 6. Púchov, mesto
11. 6. Trenčín, OC Laugaricio
12. 6. Prievidza, mesto
13. 6. Martin, OC Turiec
15. 6. Poprad, mesto
16. 6. Prešov, OC MAX
17. 6. Košice, OC Cassovia
18. 6. Michalovce, OC Zemplín