BRATISLAVA - Krížom krážom Slovenskom sa potuloval medveď Iwo. Medvedí samec prešiel od Tatier až do Maďarska, kde pobudol asi dva týždne, spôsobil rozruch a následne zamieril severovýchodne popri Košiciach naspäť. Pozrite si trasu, či náhodou neprešiel aj pod vašimi oknami.
V rámci spoločnej telemetrie tatranských medveďov, realizovanej Tatrzańskym Parkom Narodowym v Poľsku a Správou Tatranského národného parku (TANAP), založili poľskí kolegovia štyrom novým medveďom v roku 2014 satelitné obojky. "Pracovné názvy medveďov boli Iwo, Eryk, Filip a Hugo. Veľmi zaujímavú aktivitu mal predovšetkým mladý samec Iwo," informoval riaditeľ Správy TANAP Pavol Majko ešte pred koncom minulého roka.
Turista Iwo prešiel naprieč Slovenskom
Najväčší turista z nich je medveď Iwo. Má približne 5 rokov a najviac miluje túlanie sa po horách. Koncom apríla sa vydal na svoju zatiaľ najdlhšiu túru. Začal v Tatrách a po týždni prekročil slovensko-maďarskú hranicu. U našich južných susedov vyvolal veľkú pozornosť, pretože na medvede nie sú Maďari zvyknutí. V Maďarsku pobudol dva týždne a potom sa vydal naspäť na sever. Vybral sa však inou trasou naprieč východným slovenskom.
Po takmer 190 kilometroch dorazil do poľského regiónu Podkarpacie. Vďaka satelitným obojkom je možné medveďa sledovať. Každých 30 minút vysiela zariadenie signál. Iwo chodil najmä v noci, aby sa vyhol ľudskému kontaktu. Okolo Košíc prešiel v tesnej blízkosti iba 5 kilometrov a smeroval ďalej na severovýchod.
Jeho celková dĺžka trasy teda presahuje 370 kilometrov. V týchto dňoch sa túra môže natiahnuť až na vyše 400 kilometrov, pričom najdlhší zaznamenaný pochod medveďa bol v Škandinávii. Vtedy jeden samec prešiel až 467 kilometrov.
V Maďarsku mali z Iwa šou
MEDVEĎ Iwo! Plešivec - Gemerská Hôrka, 2.5.2015, 19:30.Iwo MEDVE! Pelsőc - Gömör HorkaNiedźwiedź Iwo! Plešivec - Gemerská Hôrka, 2.5.2015, 19:30.
Posted by Attila Bartus on 2015. május 3.
Iwo má turistiku rád
Iwo ihneď po založení obojka (koncom novembra 2014) z Poľska prešiel cez hlavný hrebeň Vysokých Tatier do Smokovcov. Neskôr prešiel západným smerom cez celé južné upätie Vysokých a Západných Tatier. Vtedy okrem iného navštevoval aj krmoviská určené pre poľovnú raticovú zver. "Jeho migrácia pokračovala ďalej západným smerom, no už po južnom úpätí Chočských vrchov. Približne v polovici trasy nastal v jeho aktivite priestorový zlom, pretože pod obcou Hrboltová prekročil rieku Váh a prešiel do Ľubochnianskej doliny vo Veľkej Fatre. Po dvoch dňoch pod obcou Liptovská Osada prešiel do Nízkych Tatier, ktoré zvládol východným smerom prejsť za necelý týždeň," doplnil Pavol Majko.
Pri sútoku Bieleho a Čierneho Váhu nad obcou Kráľova Lehota opäť prekročil rieku Váh a do vlastného územia TANAP sa vrátil v mieste pod diaľničným mostom pri obci Hybe. Odtiaľ pokračoval cez Vysoké Tatry späť do Smokovcov a ich bezprostredného okolia. Zvyšok leta sa striedavo zdržiaval pri odpadkoch v Smokovcoch a striedavo na prirodzenej a neprirodzenej potrave, ktorú mu ponúkalo predhorie Tatier.
"Za mesiac prieskumného správania sa vyskytoval vo viac ako 40 poľovníckych subjektoch a pohyboval sa po území s rozlohou približne 1600 kilometrov štvorcových. Faktom ale je, že medveď Iwo sa nakoniec vrátil do oblasti Smokovcov, kde dlhodobo zaznamenávame opakovaný výskyt tzv. kontajnerových medveďov," objasnil Majko.