BRATISLAVA/BRUSEL - Zvýšený prílev utečencov do Európy spôsobuje v poslednej dobe katastrofálne problémy, ktoré je nutné riešiť na najvyššej úrovni. Nie všetkým sa však pozdáva návrh Európskej komisie, ktorá by chcela zaviesť radikálne kvóty pre prijímanie migrantov. Tie by platili plošne pre všetkých 28 členských krajín, ktoré by ich museli plniť na základe stanoveného "kľúča". Medzi štáty, ktoré sú zásadne proti takémuto opatreniu, patrí aj Slovensko. Ministerstvo vnútra prezradilo Topkám dôvody, ktoré ich viedli k takémuto rozhodnutiu. Dá sa očakávať, že na pôde Bruselu bude pri preberaní tejto témy ešte poriadne horúco.
Plán, ktorý podporuje Nemecko, predstaví EK v stredu v reakcii na utečeneckú krízu v Stredomorí, informoval britský denník Guardian. Ide o súčasť stratégie, ako sa vyrovnať s tisíckami migrantov utekajúcich pred konfliktami a chudobou za lepším životom do Európy.
Mohlo by vás zaujímať: My sme Európu dostali darom a ona... Žena, ktorej FOTO videl celý svet, obetovala všetko!
Slovensko nesúhlasí
Niektoré vlády sa otvorene stavajú proti návrhu, ktorý by zaväzoval členské krajiny vopred stanovenými kvótami. Jednou z nich je aj Slovensko, ktoré momentálny návrh určite zablokuje. Topky o tom informoval Ivan Netík, šéf tlačového odboru ministerstva vnútra, ktorý sa vyjadril, že s navrhovanými kvótami nesúhlasíme.
"My máme východnú hranicu, ktorá bola doteraz problémová a museli sme sa s tým popasovať. Teraz je problémová južná hranica a riešenie cez kvóty nič nevyrieši," uviedol Netík s tým, že by sme mali zabrániť tomu, aby sa migranti vôbec do Európy plavili, čiže by mali zasiahnuť už v tých krajinách, ktoré sú ich cieľovým prístavom.
Podľa neho nejde o politickú migráciu, ale migráciu ekonomickú. Ide o ľudí, ktorí sa chcú mať lepšie, a preto nie je múdre si myslieť, že kvóty to nejako vyriešia. "Slovensko sa aktívne zapája do projektov pomoci utečencom. Máme okolo 300 ľudí ročne, ktorým pomáhame cez humanitárny tranzit. Prevažne sú to matky s deťmi, teraz najmä zo Sýrie," dodal Ivan Netík.
Vojenská misia proti pašerákom migrantov
"Odvážny" krok Bruselu prichádza v čase, keď EÚ pripravuje plány na vojenskú misiu proti skupinám pašerákov v Líbyi s cieľom obmedziť prílev migrantov cez Stredozemné more. Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová v pondelok v Bezpečnostnej rade OSN spustí iniciatívu získania mandátu na ozbrojené zásahy v teritoriálnych vodách Líbye.
Británia pracuje na návrhu rezolúcie BR OSN, ktorá by schválila takúto misiu, uviedli poprední predstavitelia v Bruseli. Misia pod talianskym vedením by sa podľa nich konala za účasti asi desiatich krajín EÚ - vrátane Británie, Francúzska, Španielska a Talianska – a mohla by časom v prípade vyhrotenia konfliktu zahŕňať aj NATO.
Hoci v EÚ existuje široká podpora týchto vojenských plánov, návrhy na rozdelenie prichádzajúcich utečencov sú veľmi kontroverzné a krajiny únie rozdeľujú. Podľa agentúry Reuters systém kvót podporujú Taliansko, Nemecko a Rakúsko, vlády početných členských štátov sú však proti - aj v súvislosti so vzostupom protiimigračných strán.
Proti návrhu EK sú viaceré krajiny
Britské ministerstvo vnútra v nedeľu večer uviedlo, že pre Spojené kráľovstvo je neprijateľné zavedenie iných než dobrovoľných kvót. Maďarský premiér Viktor Orbán v piatok vyhlásil, že myšlienka toho, že niekto do svojej krajiny vpustí utečencov a potom žiada ich prerozdelenie medzi ďalšie členské štáty, je "šialená a nespravodlivá".
V súčasnosti takmer polovicu všetkých azylantov v EÚ prijímajú Nemecko a Švédsko, pričom Berlín predpokladá, že ich počet sa tento rok môže v Nemecku takmer zdvojnásobiť na 400.000, čo by boli dve tretiny z celkového počtu žiadateľov o azyl v únii za vlaňajšok.
Ako by mali kvóty vyzerať
Dokument EK o Európskej agende v oblasti migrácie, ktorý získal Guardian, žiada nové a záväzné predpisy vytvárajúce systém prerozdelenia utečencov medzi členské štáty na základe kvót. Do konca roka by mal byť predložený návrh legislatívnej normy o "povinnom a automaticky spúšťanom systéme premiestňovania na rozdelenie osôb jasne potrebujúcich medzinárodnú ochranu v rámci EÚ, keď nastane hromadný prílev" utečencov.
Brusel navrhuje do konca mesiaca aktivovať núdzové mechanizmy, ktoré by krajiny únie zaviazali rozdeliť si určitý počet migrantov a "zaistiť spravodlivú a vyváženú účasť všetkých členských štátov na tomto spoločnom úsilí". "Tento krok bude predchádzať trvalému riešeniu," píše sa v dokumente.
Komisia dôvodí, že niektoré členské štáty už prispeli veľkou mierou, zatiaľ čo iné "neponúkajú nič". Tvrdí tiež, že musia existovať bezpečné a legálne cesty, ktorými sa migranti môžu dostať do EÚ, inak budú títo zraniteľní ľudia ponechaní napospas kriminálnym skupinám pašerákov a prevádzačov.
Návrh zahŕňa systém distribučného kľúča, vychádzajúci z rôznych kritérií od HDP po mieru nezamestnanosti, na určenie toho, akú časť utečencov by mala každá z 28 členských krajín prijať. O plánoch budú ministri zahraničných vecí členských krajín diskutovať budúci týždeň a v júni ich zaradia na program summitu EÚ.